Новини » Економіка Читать эту новость на русском

Може дорожчати на 25% за рік: Якими будуть тарифи на електроенергію найближчим часом

Топ-новина
Топ-новина
Фото з відкритих джерел

Вже наступного року українцям доведеться звикати до нових тарифів на світло

Незважаючи на завірення влади про незмінність тарифів на електроенергію протягом певного часу, українцям все ж доведеться платити за електрику все більше і більше. Нещодавно Національний банк України опублікував прогноз зростання тарифів на електричну енергію у країні. Йдеться про постійне подорожчання енергоресурсу для споживачів, починаючи з весни наступного року.

Далі розповідаємо про те, скільки і коли українцям доведеться платити за електроенергію.

Як змінюватиметься ціна на електроенергію в Україні

Національний банк України розрахував, що зростання тарифів на електричну енергію після квітня 2022 року прогнозується на рівні +20-25% на рік. Звісно, це не остаточна цифра і конкретних розрахунків варто очікувати від Кабінету міністрів України, Міністерства соцполітики, "Укренерго" та Нацкомісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг.

Проте поки у Нацбанку зазначили, що головна причина майбутнього зростання вартості енергоресурсу – необхідність приведення тарифів до економічно обґрунтованого рівня. 

Фото з відкритих джерел

До 30 квітня 2022 року український уряд встановив і "заморозив" ціну на електроенергію для побутових користувачів на рівні 1,44 гривні за кВт-год. Це актуальна ціна для тих, хто споживає менше ніж 250 кВт-год. Якщо обсяг споживання більший, то вартість становитиме 1,68 гривні. Йдеться про побутових споживачів електрики.

Новини за темою: Чи буде взимку в Україні електроенергія: Як Київ домовлявся про електрику з Білоруссю

Станом на закінчення 2022 року тарифи на електроенергію можуть зрости до 1,73 - 1,80 гривень (це і є "обіцяні" 20-25%) для тих, хто споживає менше 250 кВт-год на місяць. А для тих, хто використовує більше цього обсягу, – вартість варіюватиметься від 2,02 до 2,10 гривень за 1 кВт-год.

До кінця 2023 року темпи зростання тарифів на електроенергію, за прогнозами Нацбанку, збережуться і становитимуть також 20-25%. Користувачі, чий рівень споживання сягає, але не перевищує 250 кВт-год, сплачуватимуть по 2,08 - 2,25 гривні, а ті, хто споживає більше, – 2,42 - 2,62 гривень за 1 кВт-год.

Фото з відкритих джерел

Наприкінці 2024 року тарифи на електричну енергію в Україні знову трохи зростуть і будуть у межах таких показників: для споживачів електроенергії в обсязі до 250 кВт-год ціна становитиме 2,50 - 2,81 гривні, а за умови споживання понад 250 кВт-год вартість складатиме від 2,90 до 3,27 гривні за 1 кВт-год.

Зрештою, наприкінці 2025 року прогнозовані у Національному банку тарифи на електроенергію для першої категорії споживачів зростуть до позначки 3,00 - 3,51 гривні за 1 кВт-год, а для другої – до 3,48 - 4,09 гривні.

Виходить, за загальними підрахунками, протягом наступних чотирьох років тарифи на електроенергію зростуть щонайменше вдвічі порівняно з показниками 2021 року.

Новини за темою: Білорусь продовжить імпорт електроенергії в Україну, - "Біленерго"

Навіщо підвищувати тарифи на електроенергію?

З 1 липня 2019 року в Україні працює ринок електроенергії, тому відтоді кінцева вартість енергоресурсу для споживачів має залежати від формування цін на ринку. Але ще відтоді тарифи для населення стали фіксованими і водночас нижчими за ринкові. При цьому механізм ринкового ціноутворення застосовувався лише для представників бізнесу. У зв’язку з цим експерти енергетичної галузі зазначають, що об’єктивна ціна електроенергії станом на зараз складає 3,5 гривні, а не 1,68 гривні за кВт-год.

З 1 січня 2021 року Кабінет міністрів України скасував пільговий тариф на електроенергію для населення за перші 100 кВт-год, увівши єдину фіксовану ринкову ціну на електроенергію для населення – 1,68 гривні за кВт-год. Спершу її затвердили до 31 березня 2021 року, далі продовжили до 30 червня, потім – до 31 липня і ще на місяць – до 1 вересня. 

Фото з відкритих джерел

Тепер побутові споживачі платять по 1,44 гривні за 1 кВт-год за умови споживання до 250 кВт-год на місяць (це приблизно 80% населення країни). Для тих, хто використовує більше 250 кВт-год на місяць, ціна становить 1,68 грн за кожен кіловат усього спожитого обсягу.

Таким чином, уряд планував за рахунок отриманого доходу компенсувати різницю між тарифами для населення та реальною ринковою вартістю електроенергії. Але і цього недостатньо для покриття собівартості електрики для компаній-постачальників.

Новини за темою: В Україні споживання електроенергії зросло на 7%

За словами заступника міністра енергетики України Юрія Бойка, наразі при ціні для населення в 1,68 гривні за кВт-год реальна вартість електрики коливається від 2,6 до 4 гривень за кВт-год залежно від регіону. Тож існуючий тариф для населення не може покрити реальних витрат на виробництво електроенергії.

На переконання Бойка, ціна на електрику у Київській та Дніпропетровській областях має становити 2,6 - 2,96 гривні за кВт-год, а в Івано-Франківській та Луганській областях – 3,7 - 4 гривні за кВт-год. 

Фото з відкритих джерел

Вартість електроенергії доведеться збільшити ще й для того, щоб сповільнити накопичення боргів державного підприємства "Гарантований покупець" перед "Енергоатомом". Якщо ціни не підвищувати, заборгованість сягне 5,4 мільярда гривень, з яких 2,4 мільярда – це і є та недоплата за електрику, що виникне при тарифі в 1,68 гривні.

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках PNK.TV

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.