Монетизація пільг в Україні: Чому скасують безкоштовний проїзд у громадському транспорті і чим його замінять

Топ-новина
Топ-новина
Пільговий проїзд скоро можуть скасувати Фото з відкритих джерел

Пільги пропонують монетизувати за рахунок місцевих бюджетів

Кабінет міністрів України скасовує пільги на проїзд у громадському транспорті по всій країні. Відтепер пільговики будуть сплачувати за проїзд на загальних підставах, а місцева влада самостійно вирішуватиме, хто отримає компенсацію.

Далі розповідаємо детальніше про скасування пільг у традиційному сенсі та про їх монетизацію.

Навіщо відмовилися від пільг за проїзд

Український уряд розробив і зареєстрував у Верховній Раді законопроект № 5651, який передбачає скасування безкоштовного проїзду у громадському транспорті. Документ було зареєстровано 11 червня за ініціативи прем'єр-міністра України Дениса Шмигаля.

Наразі пільговикам достатньо показати документ, який посвідчує наявність пільги і дозволяє безплатний проїзд. Але після ухвалення законопроекту всі пасажири оплачуватимуть проїзд у трамваї / тролейбусі / автобусі / метро на загальних підставах. Сенс новації у тому, що пільговикам мають видавати певну суму як компенсацію за поїздку.

У пояснювальній записці до документу вказано, що метою його прийняття є врегулювання питання надання пільг з оплати проїзду окремим категоріям громадян у грошовій формі. Це має відбутися шляхом делегування органам місцевого самоврядування повноважень про визначення порядку надання і розмірів грошової компенсації.

Новини за темою: Івана Купала, День поцілунків та яскравий зорепад: Головні свята та астрономічні явища липня

Як зміниться надання пільг на громадський транспорт

Запропонований законопроект складається з переліку законів, до яких вносять зміни. Транспортні пільги скасовуються таким чином – з усіх законів прибираються пункти про те, що у транспорті можна безкоштовно їздити "при наявності свідоцтва встановленого зразка" або "електронного квитка, який видається на безоплатній основі".

У чинному законі "Про транспорт" пропонують прибрати пункт про те, що перевізники повинні "забезпечувати права на пільги громадянам з користування транспортом".

Ця норма стосується пільгового проїзду як у міському, так і у приміському та міжміському транспорті. До того ж це розповсюджується на транспорт залізничного сполучення, авіаперевезення, річковий і морський транспорт.

Приміром, чорнобильці, крім безкоштовного проїзду у міському транспорті, мають право на "безкоштовний проїзд один раз на рік до будь-якого пункту України і назад автомобільним / повітряним / залізничним / водним транспортом з правом першочергового придбання квитків". Ця норма залишиться чинною. При цьому замість "безкоштовного проїзду" буде встановлено "проїзд із компенсацією". 

Пільговикам доведеться платити повну ціну Фото з відкритих джерел

Для інших пільгових категорій передбачена "50-відсоткова знижка вартості проїзду один раз на рік до будь-якого пункту...", що означає, що половину вартості квитка має компенсувати місцева влада, надіславши бюджетні гроші на банківську картку пільговика.

До законів вноситься нова норма: пільги на проїзд "надаються на підставі відповідних рішень органів місцевого самоврядування, між цивільними та військовими адміністраціями у визначеному ними порядку і розмірах у формі грошової компенсації".

При цьому поки невідомо, чи враховуватиме місцева влада реальну вартість купленого квитка, або просто стане видавати деякі суми для всіх пільговиків. Порядок повинен розробити уряд. 

Новини за темою: Малий і середній бізнес може отримати пільгове кредитування в розмірі 100 млн доларів

Монетизація інших пільг

Паралельно зі скасуванням безкоштовного проїзду у громадському транспорті урядовці запланували компенсувати й інші пільги.

У законопроекті  № 5651 прописано монетизацію пільг на стаціонарний телефон. У різних пільгових груп вони різні. Одні мають право на безкоштовне користування квартирним телефоном, інші – на установку і підключення, є 50-відсоткові пільги з оплати тощо.

Ці норми трохи змінять: споживачі оплачуватимуть послугу на загальних підставах, а відповідна сума буде виплачена їм з бюджетних коштів.

Таким чином урядовці хочуть монетизувати пільги на ремонт багатоквартирних будинків, на оплату комунальних послуг, встановлення позавідомчої охоронної сигналізації. 

Новини за темою: Сергій Льовочкін вимагає від уряду відновлення пільг і виплат "чорнобильцям"

*************

За умови ухвалення закон має набути чинності з 1 січня 2023 року. Зараз документ перебуває на ознайомленні у профільному комітеті Верховної Ради. Щоб норми, прописані у законопроекті, запрацювали на практиці, документ мають ухвалити більшістю голосів народних депутатів, далі він має бути підписаним спікером парламенту, президентом України та опублікований у виданні "Голос України". 

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках PNK.TV

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.