Місія МВФ їде до Києва: Що перевірятимуть експерти і чого чекати Україні

Топ-новина
Топ-новина
Україна подовжує очікувати на частину обіцяного траншу Фото з відкритих джерел

Експерти МВФ зовсім скоро прибудуть в Україну перевіряти виконання реформ

Місія Міжнародного валютного фонду може прибути до Києва уже через 10-12 днів. Це означає, що Україна на порозі отримання обіцяного і такого омріяного траншу від Фонду. Насправді ці гроші можна було отримати ще півроку тому, проте Україна не змогла виконати у повному обсязі низку чітких умов, висунутих Фондом. Здавалося б, після двох невдач можна підготуватися до чергового візиту експертів максимально ґрунтовно. Та чи готувалася українська влада, чи проводила обіцяне Європі реформування?

Далі розповідаємо про очікування України від планового візиту фахівців із МВФ – що це може нам принести і чому це не гарантія отримання траншу.

Нагадуємо про програму stand-by

Україна почала співпрацю з МВФ у рамках 18-місячної програми stand-by ще навесні минулого року. Програму stand-by, що передбачає виділення Україні близько 5 мільярдів доларів, було затверджено Фондом ще 9 квітня 2020 року. Транш одразу "розбили" на кілька частин, які пообіцяли видавати час від часу після виконання Україною обов’язкових умов, висунутих Фондом.

Перша частина грошей у сумі $2,1 млрд надійшла на український рахунок майже одразу після підписання угоди – у червні 2020 року. У договорі було прописано, що надалі слідують чотири перегляди програми: за підсумками червня, вересня і грудня 2020 року, а також у червні 2021 року.

Проте зарезервовані для України $5 мільярдів поки залишаються омріяними, але не отриманими грошима.

Фото з відкритих джерел

У грудні 2020 місія МВФ приїхала в Україну, працювала тут два місяці і не знайшла слідів реформ. Тож у лютому експерти поїхали з Києва, а перегляд програми stand-by і надання Україні грошей відклали. У Фонді тоді прямо сказали, що очікують набагато вагомішого і глибшого прогресу з впровадженням реформ в Україні.

У липні Міністерство фінансів України заявило про певний компроміс із МВФ по антикорупційній реформі. Щоправда, пізніше повідомлення про компроміс прибрали – мабуть, не так зрозуміли експертів МВФ. 

Через затягування з реформами Україна не встигає отримати обіцяних гроші в рамках 18-місячної програми, яка фактично завершується уже у грудні 2021 року. Тому доречно говорити про продовження термінів програми. І от у серпні 2021 року міністр фінансів Сергій Марченко заявив, що Україна таки обговорює з МВФ пролонгацію поточної 18-місячної програми stand-by ще на півроку. Отже, наша країна уже не отримає $1,4 мільярда траншу у II кварталі 2021 року, бо він минув. Другий варіант виділення грошей також малоймовірний – два транші по $0,7 мільярда не встигнуть надійти на українські рахунки у II-III кварталах. Залишається третій варіант – гроші у жовтні-листопаді або угода про нову чи продовжену програму stand-by.

До речі, саме про виділення Україні траншу у жовтні нещодавно казав голова фінансового комітету Верховної Ради Данило Гетманцев. Він зазначає, що Україна отримає $700 мільйонів, тоді як очільник Мінфіну Сергій Марченко каже, що ми можемо отримати до кінця року $2,5 мільярди.  

Новини за темою: Транш МВФ надійде до України у листопаді-грудні, - Шмигаль

Що перевірятиме МВФ цього разу

Точна дата приїзду місії Міжнародного валютного фонду до Києва невідома. Але найімовірніше це може статися 21-23 вересня. Про це розповів заступник виконавчого директора від України в МВФ Владислав Рашкован. Також він зазначив, що місія працюватиме над угодою stand-by, яка у подальшому підтримуватиме економіку України. 

Рашкован також повідомив, що, швидше за все, ця місія, як і попередня, знову буде "віртуальною", тобто робота провадитиметься у віддаленому режимі. Окрім цього, не виключено, що до Києва приїде голова місії Іванна Владкова-Голлар – проте це достеменно невідомо, адже залежатиме від епідемічної ситуації в Україні.

Мета роботи місії МВФ – вирівнювання економічного розвитку України з розвитком сусідніх країн. Для цього нашій країні необхідне більше і швидше зростання економіки, ніж у Польщі, Угорщині або Туреччині.

Перш за все МВФ перевірить впровадження реформи стосовно антикорупційної політики в Україні. З результатами реформи саме у цій царині виявилися проблеми протягом останніх кількох візитів МВФ до Києва.

Данило Гетманцев заявив, що у МВФ є певні технічні моменти, які потрібно виконати для того, щоб отримати транш.

"Все, що необхідно зробити від нас, - це законопроект про внесення змін по Національному банку, внесення змін у закон про НАБУ і проект бюджету на 2022 рік, потрібно виконати", - відзначив Гетманцев.

Новини за темою: Радник Зеленського анонсував обговорення нового траншу МВФ для України

Які саме реформи Україна (не) впроваджує?

За останній рік в українській економіці відбулося кілька позитивних змін: посилення управління банківським наглядом Національного банку; подолання бюджетного дефіциту; зміцнення судових органів. Проте попри це в МВФ незадоволені темпами впровадження українських реформ.

Daily Sabah

Протягом року у МВФ заявляли, що головними претензіями на адресу України є невирішені питання щодо антикорупційної, фіскальної та енергетичної політики. І щоб отримати транш, Україна має вирішити їх або продемонструвати, що почала їх вирішувати. 

Також експерти Міжнародного валютного фонду проаналізували закон про податкову амністію і зазначили, що у документі хотіли би бачити запобіжники, які зроблять неможливим використання закону для відмивання грошей і корупції.

Новини за темою: Закон про олігархів потрібен Зеленському, щоб "догодити" МВФ і усунути з політичної арени Медведчука, - The Washington Post

*************

МВФ відзначив прогрес у реформуванні в Україні ключових галузей, проте підкреслив, що до завершення цього процесу далеко і ще не все зроблено. Прямо зараз Фонд очікує на рішення питання по Національному антикорупційному бюро, а також на зміни у закон про Національний банк. Проте важко сказати, чи піднімалося питання щодо корпоративного управління і ситуація на ринку газу та електроенергії, чи є зсуви у впровадженні банківського нагляду, по судовій реформі, у покращенні антикорупційної політики.

Україна має надію на отримання грошей по програмі МВФ. Але приїзд місії зовсім не означає, що транш нам дадуть.

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках PNK.TV

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.