Мільйони доларів від закордонних партнерів. Коли Україна може отримати нові кредити від МВФ і ЄС

Топ-новина
Топ-новина
Україна до кінця року може отримати від міжнародних партнерів майже 2 мільярди доларів допомоги Фото з відкритих джерел

Для отримання грошей Україна повинна була досягти прогресу стосовно низки реформ

До кінця року Україна може отримає від міжнародних партнерів майже два мільярди доларів. Київ розраховує на нові транші від МВФ та Єврокомісії, а також на фінансову допомогу від Світового банку.  

Скільки грошей може отримати Україна і на яких умовах - розповідаємо в матеріалі. 

Понад 700 млн доларів від МВФ

Міжнародний валютний фонд до Дня Незалежності виділив Україні 2,7 млрд доларів безповоротної допомоги. За словами прем'єр-міністра Дениса Шмигаля, гроші будуть витрачені на соціальні виплати та інвестиційні цілі. При цьому чиновник зізнався, що чіткого плану використання коштів поки немає. 

Однак до кінця року можуть бути ще надходження. Справа в тому, що Україна співпрацює з МВФ за 18-місячною програмою stand-by. Вона передбачає виділення близько 5 млрд доларів. Перший транш (2,1 млрд дол.) в рамках цієї програми Київ отримав ще в червні минулого року. Після цього в переговорах настала пауза, і нових грошових надходжень не було. 

З 18 вересня в Україні працюватиме "фінальна" місія МВФ Фото з відкритих джерел

У лютому цей процес намагалися активізувати, але безрезультатно. Зокрема, МВФ вимагає від України більшого прогресу у сферах антикорупційного законодавства, енергетики, розвитку фінансового сектора та подальшої фіскальної консолідації. У червні МВФ оцінив роботу Києва щодо цих питань, але зазначив, що для отримання другого траншу цього недостатньо. 

Новини за темою: І знову реформи за транш: Як МВФ ставить умови тоді, коли не має на це права

З 18 вересня в Україні працюватиме "фінальна" місія МВФ. Швидше за все, переговори будуть проходити онлайн через пандемію коронавірусу. За підсумками роботи Київ може отримати 750 млн доларів траншу. За прогнозами Дениса Шмигаля, це відбудеться наприкінці листопада або на початку грудня цього року. 

"Місія фактично буде завершальною в підготовці до надання наступного траншу в рамках чинної програми співпраці. Ми виконали всі умови, передбачені меморандумом про співпрацю з МВФ. Тому розраховуємо тільки на позитивний результат", - зазначив прем'єр-міністр. 

Новини за темою: Місія МВФ їде до Києва: Що перевірятимуть експерти і чого чекати Україні

Але щоб остаточно виконати вимоги МВФ, Україна повинна прийняти закони про Національне антикорупційне бюро (НАБУ) і Національний банк України (НБУ), яких чотири. Зараз вони готуються на друге читання, тому питання отримання кредиту залежить від Верховної Ради.

600 млн євро від Євросоюзу 

Днями Єврокомісія погодила виділення Україні другого траншу макрофінансової допомоги у розмірі 600 млн євро.  У Єврокомісії позитивно оцінили виконання Києвом умов, прописаних у Меморандумі про взаєморозуміння, і поточну програму МВФ. Очікується, що гроші надійдуть на український рахунок у жовтні 2021 року. 

Ще влітку 2020 року Україна підписала з Єврокомісією меморандум і кредитну угоду на отримання 1,2 млрд євро макрофінансової допомоги. 14 вересня "термін доступності" коштів за екстреною програмою завершився. Щоб отримати другу половину суми, країні потрібно було виконати ряд конкретних умов. Особливе значення відігравала судова реформа. 

Зазначимо, згідно з умовами угоди, кошти виділяються кількома траншами. На погашення кредиту дається максимум 15 років, а процентна ставка не перевищує 2% річних. Перший транш у розмірі 600 млн євро Україна отримала в грудні 2020 року.

580 млн доларів від Світового банку

У червні 2020 року Рада виконавчих директорів СБ прийняла рішення про надання Україні 350 млн доларів в рамках першої позики на підтримку реформ. Перший транш у розмірі 350 млн доларів Україна отримала в червні цього року. Гроші спрямували на розвиток економіки в період пандемії, соціальну підтримку вразливих верств населення і посилення державних інститутів.

Новини за темою: Україна має докласти більше зусиль для вакцинації людей похилого віку, - Світовий банк

Тепер Україна розраховує на другу частину кредиту в рамках проекту "Перша позика на політику розвитку у сфері економічного відновлення". Перспективи його отримання залежать від підтримки адекватних макроекономічних показників та прийняття Верховною Радою законів для подальшої реалізації земельної реформи.

Україна розраховує на другу частину кредиту в рамках проекту "Перша позика на політику розвитку у сфері економічного відновлення" Фото з відкритих джерел

Очікується, що другий транш буде спрямований на підтримку подальшої земельної реформи і збільшення пенсійних виплат.

Крім того, в грудні Світовий банк готовий виділити Україні 230 млн дол. в рамках глобальної ініціативи COVAX для боротьби з коронавірусом. 

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках PNK.TV

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.