Мільярдні борги за газ в Україні: Як реструктурують заборгованості перед "Нафтогазом" і хто не отримає субсидій

Топ-новина
Топ-новина
"Газових" боргів більшає Фото з відкритих джерел

Кабмін хоче реструктурувати величезні "газові" борги

В Україні розпочалася масова реструктуризація газових заборгованостей комунальних підприємств перед головним постачальником блакитного палива. Справа у тому, що облгази по всій країні заборгували шалені суми регулятору – НАК "Нафтогаз України". Загалом комунальна галузь України заборгувала "Нафтогазу" близько 100 мільярдів гривень, які потрібно або сплатити, або "списати".

Далі розповідаємо про накопичення газових боргів в Україні, а також про перспективи цієї ситуації, яка може загрожувати українцям перебоями з опаленням і гарячою водою.

Борги облгазів по Україні

Компанії теплокомуненерго, газові компанії та підприємства, що займаються водопостачанням і водовідведенням, накопичили без перебільшення катастрофічні борги перед енергетичним регулятором "Нафтогазом" – понад 100 мільярдів гривень. Такі компанії будуть внесені до реєстру боржників і для продовження постачання газу населенню вони мають реструктурувати борги. 

Про старт процесу реструктуризації газових боргів повідомили у прес-службі Міністерства розвитку громад і територій. Цікаво, що ще 14 липня Верховна Рада схвалила законопроект № 3508-д, у якому прописаний механізм реструктуризації  боргів теплокомуненерго, газзбутів та облгазів за газ. А 1 вересня Кабінет міністрів ухвалив положення про територіальні комісії, які проводитимуть аналіз та верифікацією об’єму боргів підприємств на газовому ринку. Тепер у Мінрегіоні підкреслили, що усі борги, які підлягають реструктуризації, уже були детально проаналізовані і верифіковані відповідними територіальними комісіями, тому жодних "лівих" боргів немає.

У Мінрегіоні заявили, що облгази повинні підписати з НАК "Нафтогазом" договори про реструктуризацію заборгованостей і поступово почати їх сплачувати. Кожне газопостачальне підприємство буде окремо укладати договір з "Нафтогазом" зі вказаними умовами і терміном погашення заборгованості.

За словами заступниці міністра розвитку громад Наталії Хоцяновської, нова угода про газопостачання може бути укладена виключно на основі повністю реструктурованої заборгованості.

Лише маючи гарантії сплати старих боргів, "Нафтогаз" зможе відпускати блакитне паливо комунальникам у поточному опалювальному сезоні. Тож поки українські облгази не укладуть з "Нафтогазом" угоди з графіками погашення заборгованостей, новий газ вони отримати не зможуть. 

Новини за темою: Ціни на пальне в Україні: Бензин і дизпаливо здорожчали, автогаз - без змін

Хто найбільший боржник?

Окрім боргів перед "Нафтогазом", існують ще й заборгованості газопостачальників, тобто облгазів, перед "Оператором газотранспортної системи України". Сукупний борг облгазів перед ОГТСУ становить 8,8 мільярда гривень.

Сергій Макогон Фейсбук

Серед найбільших боржників такі: Київоблгаз (1,075 мільярда гривень), Донецькоблгаз (1,197 мільярда гривень), Львівгаз (792 мільйона гривень), Тернопільміськгаз (581,7 мільйона гривень), Харківгаз (491,2 мільйона гривень). Далі йдуть заборгованості облгазів групи РГК, тобто 18 облгазів: "Вінницягаз", "Волиньгаз", "Житомиргаз", "Закарпатгаз", "Запоріжгаз", "Київоблгаз", "Дніпрогаз", "Дніпропетровськгаз", "Криворіжгаз", "Миколаївгаз", "Рівнегаз", "Сумигаз", "Івано-Франківськгаз", "Харківгаз", "Харківміськгаз", "Хмельницькгаз", "Чернівцігаз", "Чернігівгаз".

Борги сформувалися у всіх облгазах, яких більше сорока в Україні, не за один чи два сезони, а за багато років. Причина цього криється у несвоєчасній оплаті платіжок українцями та у вимогах регулятора отримувати від облгазів аванс за газ, що буде спожитий у наступному місяці.

Щоб вирішити проблему заборгованостей, у липні парламентарії прийняли закон, який на п'ять років відтерміновує сплату 50 мільярдів гривень боргів і списує 10 мільярдів гривень штрафів теплокомуненерго перед НАК "Нафтогаз". 

Новини за темою: "Нафтогаз" планує підписати договори з усіма бюджетними організаціями до кінця листопада

Зміни у призначенні субсидій

Постановою № 505 від 19 травня 2021 року Уряд змінив правила призначення українцям субсидій. Усі субсидіанти отримують грошову допомогу від держави лише "живими" грошима, а тому самі розпоряджаються ними.

Фото з відкритих джерел

До того ж перед самим початком опалювального сезону Кабмін оновив правила надання соціальної допомоги – і вони діють уже з жовтня. Серед іншого, урядовці скасували правило, введене навесні 2020 року, щодо зростання на 50% соціальних нормативів на житлово-комунальних послуг при призначенні субсидій. Така норма залишиться актуальною з 1 жовтня лише у випадку віднесення певного регіону до червоної зони.

Окрім цього, субсидії на "комуналку" призначаються у разі купівлі квартири чи житлового будинку протягом шести місяців після продажу іншої квартири (будинку), які були єдиним житловим приміщенням у власності особи, на підставі підтверджуючих документів.

Новини за темою: Світова енергетична криза через дефіцит газу: Чому шалено дорожчає блакитне паливо і до чого тут коронавірус

Було скасовано норму про те, що субсидію можуть призначити, якщо зарплата становить менше ніж 50% середньої зарплатні по Києву і менше ніж 20% в обласних центрах і містах обласного значення. 

І нарешті, було вилучено норму про наявність мобільного телефону в осіб, які є претендентами на отримання житлової субсидії. Також у нарахуванні державної фінансової допомоги для оплати послуг ЖКГ можуть відмовити особам, котрі:

  • володіють квартирою, площа якої перевищує 130 квадратних метрів;
  • володіють будинком, площа якого становить понад 230 квадратних метрів;
  • мають рахунок у банку на понад 100 тисяч гривень;
  • мають автомобіль, якому менше п'яти років;
  • придбали протягом останнього року квартиру або автомобіль.

Наявність простроченої заборгованості за комуналку чи накопичення боргу, а також неподання нового пакета документів для перепризначення допомоги може призвести до втрати субсидії.

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках PNK.TV

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.