Мікрокредити видаватимуть по-новому: Що і чому Нацбанк змінив у правилах мікрокредитування

Топ-новина
Топ-новина
У сфері видачі мікрокредитів - низка змін фото з відкритих джерел

У сфері споживчих кредитів впровадили зміни

Останні новації у процедурі надання мікрокредитів відбулися понад рік тому. У вересні минулого року парламентарі прийняли закон про зміни у видачі споживчих кредитів і в обігу кредитних історій. Минув рік, і знову відбулися певні зміни, щоправда, тепер ініційовані Нацбанком, – було оновлено вимоги для фінансових установ, за якими вони мають надавати споживчі кредити населенню.

Тож далі розповідаємо про оновлені правила для отримання мікрокредитів в Україні відповідно до рішення регулятора, а також нагадуємо, як уже змінювали правила оформлення мікропозик.

Що і чому змінив Нацбанк

Днями стало відомо, що Національний банк України прийняв постанову, згідно з якою затверджено нові правила видачі мікрокредитів населенню. Йдеться про змінені вимоги для фінансових установ, за якими вони можуть надавати споживчі кредити населенню. Постанова набула чинності 8 жовтня.

Відповідно до нових вимог Нацбанку, усі компанії, котрі спеціалізуються на видачі споживчих кредитів населенню, відтепер зобов'язані розкривати вичерпну інформацію про свої послуги, зокрема, і про справжній розмір відсотків на позики, які вони видають.

Такі зміни спричинені ініціативою Національного банку навести порядок у галузі роботи небанківських фінансових установ. Одна з найголовніших проблем, з якою стикаються українці при контактах із компаніями, що надають мікрокредити, це – неправдива інформація про відсотки, які нараховуються на взяту в кредит суму. У рекламі такі компанії обіцяють мізерні відсотки, але насправді вартість їхніх послуг надзвичайно висока, а розмір нарахувань, що вважаються і традиційними відсотками (комісією), і штрафом чи пенею, – часто буває просто непомірним. 

Відтак, за розпорядженням Нацбанку, усі небанківські фінустанови зобов'язані надавати повну інформацію про послугу споживчого кредитування і вказувати повну вартість кредиту, без замовчування додаткових відсотків і комісій.

Нові правила Нацбанку стосуються надання інформації про послугу споживчого мікрокредитування, повну вартість кредиту для споживача, поширюваної інформації про кредитування в рекламі, інтернет-порталів банків, а також інформування під час користування кредитом. 

Новини за темою: Оформили кредит без вашої згоди: Як викрити шахраїв?

Які дані про мікрокредити стануть відкритими

На сайтах банків та фінансових установ має бути оприлюднена достатня за обсягом, достовірна інформація про умови надання споживчих кредитів. Зокрема, має бути зазначене таке:

  • загальна вартість кредиту з усіма комісіями і платежами (зокрема щодо комісій третіх осіб та платежів за супровідні послуги, наприклад, страхової компанії, державного реєстратора, нотаріуса, оцінювача);
  • реальна річна процентна ставка, строки та суми, умови дострокового повернення;
  • штрафні санкції у разі порушення умов кредитування.

Це потрібно для того, щоб споживач на етапі вибору кредиту зміг отримати повну, зрозумілу і правдиву інформацію з сайту кредитної установи. Так він зможе порівняти кредитні продукти інших фінансових установ чи банків і обрати найоптимальніший для себе. 

Новий закон корегує умови надання кредитів Фото з відкритих джерел

До того ж у Нацбанку заявили, що зазначення у рекламі лише привабливої для споживача відсоткової ставки на рівні 0% чи 0,01% недопустиме. У рекламі споживчого кредиту має бути вказана реальна річна процентна ставка, максимальна сума та строк кредиту. При цьому такі вимоги не застосовуються до іміджевої реклами фінансових установ, де не вказуються умови конкретних кредитних продуктів.

"Через три місяці всі небанківські фінансові установи, які мають право надавати споживчі кредити, повинні розкривати вичерпну інформацію про послуги на веб-сайті в єдиному уніфікованому форматі. Споживачі, зі свого боку, повинні мати можливість завантажити файл з вичерпною інформацією про повну вартість, умови отримання послуги, наслідки порушення договору по кредиту тощо", - повідомили у Нацбанку.

А через шість місяців на сайтах усіх небанківських фінансових установ мають з’явитися калькулятори для розрахунку загальної вартості кредиту з урахуванням усіх обраних споживачем умов кредитування та витрат на супровідні послуги.

Під час користування кредитом фінансові установи повинні повідомляти споживача з допомогою смс-повідомлень, у месенджері або через особистий кабінет клієнта на сайті фінустанови. При цьому канал комунікацій має бути обраний за згодою зі споживачем. Окрім цього, спосіб викладення інформації в рекламі не має ускладнювати її сприйняття, тому Нацбанк пропонує встановити вимоги до шрифтів, кольору і фону рекламних текстів. До речі, такі ж вимоги уже актуальні для українських банків, що працюють з наданням споживчих кредитів. 

Новини за темою: Нове у кредитних послугах: Що передбачає закон про зміни кредитування для мешканців зони ООС

Що вже змінювали у видачі мікрокредитів

Трохи більше року тому – 15 вересня 2020 року – парламентарі прийняли закон щодо споживчого кредитування і формування та обігу кредитних історій. Вказаний закон, що зобов'язав фінансові установи розкривати інформацію про кредити, запрацював із 1 січня 2021 року і не стосувався мікрокредитів.

Таке рішення Верховної Ради було спричинене стрімким ростом попиту на мікрокредитування та необхідністю підвищення якості системи кредитних історій фізичних осіб. 

фото з відкритих джерел

З січня 2021 року кредитні договори, що укладаються на строк до одного місяця і розмір позики за якими не перевищує однієї мінімальної зарплатні, відносяться до споживчих кредитів.

Окрім цього, законом встановлювалося також і таке:

  • заборона зміни процентної ставки за кредитом, максимальна сукупна сума штрафів і пені за порушення споживачем зобов’язань щодо споживчого кредиту, розмір якої не перевищує мінімальної зарплатні, не може бути більшою за подвійну суму, одержану споживачем за таким договором, і не може бути збільшена за домовленістю сторін.
  • обов’язковою умовою укладення договору про споживчий кредит є згода споживача на доступ до інформації, що складає його кредитну історію, і на збір, зберігання, використання та поширення через бюро кредитних історій інформації щодо нього та цього кредиту. Якщо споживач не надає таку згоду, кредитодавець має відмовити у видачі кредиту.
  • кредитодавець зобов’язаний передавати дані про всі споживчі кредити хоча б до одного бюро кредитних історій, включеного до Єдиного реєстру бюро кредитних історій.
  • Обмеження можливості отримання необмеженої кількості швидких кредитів. Це – елемент захисту фінансових установ від збільшення заборгованостей. 

Новини за темою: Малий і середній бізнес може отримати пільгове кредитування в розмірі 100 млн доларів

*************

Незважаючи на регулювання сфери мікрокредитів Нацбанком, кредитодавці все ж можуть маніпулювати даними та замовчувати і спотворювати реальну інформацію щодо кредитів на будь-які суми. Тож споживачеві необхідно уважно прочитати усі пункти наданого кредитного договору перед тим, як взяти кошти у мікрофінансових організаціях, і не здійснювати сумнівні кредитні операції.  

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках PNK.TV

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.