"Медичне" сміття атакує океани і сушу: Скільки шкідливих відходів залишає світові пандемія коронавірусу

Топ-новина
Топ-новина
фото з відкритих джерел

Точна кількість медичного сміття невідома

Вчені з’ясували, що носіння масок під час карантину значно зменшує ризики інфікування коронавірусом. Насправді користь від засобів індивідуального захисту давно доведена і хоч маска не може гарантувати безпеку своєму власнику, та все ж здатна відвести небезпеку. Проте у цієї доволі позитивної аксіоми є зворотна сторона і вона не така оптимістична.

Справа у тому, що одноразові засоби захисту миттєво заполонили світ і тепер, після двох років пандемії, гори сміття з масок і рукавичок займають колосальну площу на земній кулі. Це – проблема, що додалася до глобальної екологічної кризи, що прогресує останнє сторіччя, і вона стає все масштабнішою.

Далі розповідаємо про "пандемічні" наслідки для екології планети, а також про масштаби забруднення довкілля пластиковими засобами захисту.

Що відомо про масштаби випуску медичних масок у світі

Нещодавно науковці встановили, що носіння медичної маски у період пандемії коронавірусу знижує захворюваність на 53%. Про це йдеться у результатах міжнародного дослідження, опублікованого у журналі The BMJ.

Австралійські, китайські та британські вчені з’ясували, що носіння масок є найбільш ефективним заходом у боротьбі з поширенням коронавірусу у світі. Маска обігнала за ефективністю дотримання дистанції та миття і дезінфекцію рук.

Вчені зробили висновок про те, що носіння маски зменшує ризик захворюваності на 53%, а дотримання дистанції – на 25%, проаналізувавши результати понад 30 досліджень. 

Новини за темою: У додатку "Київ Цифровий" можна буде отримати талони на вивезення габаритного сміття

Масштаби накопичення медичних засобів у світі

Пандемія коронавірусу дещо сповільнила екологічну катастрофу у світі у контексті шкідливих викидів в атмосферу. Так, заводи і фабрики на час локдауну зупинилися і не отруювали повітря, проте після виходу з жорсткого карантину все ж надолужили втрачене і вийшли на той самий рівень викидів, що й у допандемійні часи.

Проте з приходом пандемії у всіх країнах світу змінилося ще дещо. Йдеться про ставлення до гігієни та засобів особистого захисту: одноразових масок, респіраторів, дезінфекторів, гумових та поліетиленових рукавичок. Кожна людина за останні два роки використала бодай одну маску. Це – мінімальна кількість, а є і максимальна – приміром, освітяни та працівники громадських установ використовують по кілька масок на день, а медики – по кілька десятків. 

Пляж біля Гонконгу

Reuters

Не всі думають про те, куди після утилізації потрапляють використані засоби особистого захисту. Після використання ми викидаємо їх в урни на вулицях чи залишаємо у сміттєвих баках біля дому разом з іншим сміттям. Так маски, рукавички і флакони з-під дезінфекторів із катастрофічною швидкістю поповнюють гори сміття поза населеними пунктами. Така ситуація спостерігається у всіх без виключення країнах – і в Україні, і у європейських та азіатських країнах, і у США.  

Відомо, що за два місяці пандемії коронавірусу (станом на лютий 2020 року) Китай наростив виробництво одноразових медичних масок у 12 разів порівняно з допандемійними часами. Китайські потужності виготовляли по 116 мільйонів (!) масок на добу. 

фото з відкритих джерел

Рік тому, наприкінці 2020 року, коли світ переживав хвилю коронавірусу, американські лікарні генерували у шість разів більше медичних відходів, ніж до початку пандемії.

А тепер, наприкінці 2021 року, щомісяця люди на планеті використовують і, звісно ж, викидають 129 мільярдів масок та 65 мільярдів пар рукавичок. Практично весь цей медичний "мотлох" виготовлений із пластику, який не розкладається протягом сотень років. 

фото з відкритих джерел

Виходить, що річ, яку використовують від кількох годин до кількох днів, потрапляє в утилізацію і не розкладається. При цьому маски і рукавички значно складніше здати на переробку, ніж папір, картон чи скло. Маски дуже важко переробити – вони вважаються медичним сміттям, яке спочатку знезаражують, а потім переробляють. Але цим займаються далеко не всі переробні компанії. 

Новини за темою: У Франції повертають масковий режим через поширення коронавірусу

Де опиняється пластикове "пандемійне" сміття?

Медичні маски і флакони від дезінфекторів уже давно опинилися у водах Світового океану і стають причиною загибелі морської фауни. З недавніх пір їх знаходять навіть на коралових рифах. 

Пластикове сміття, яке не розкладається у ґрунті, "блукає" над морями і океанами, застрягає у роті риб, у дзьобах птахів та горлянках звірів.

Нещодавно стало відомо, що медичні одноразові маски забруднили коралові рифи у бухті Кабан на Філіппінах. Дайвери-волонтери щодня намагаються звільнити воду від сміття, але його тільки більшає. 

Біля Лазурного узбережжя також гори сміття. Волонтери з французької організації Operation Mer Propre збирають сміття у тому районі і кажуть, що його стало в рази більше після початку пандемії. Там знаходять одноразові маски, рукавички і пляшки від засобів дезінфекції.

Окрім цього, природоохоронна організація OceansAsia заявляє, що медичного сміття останнім часом стало надзвичайно багато біля берегів островів Соко, що неподалік Гонконгу.  

Пляж біля Гонконгу

Reuters

Новини за темою: Із якого віку діти повинні носити маски у громадських місцях: Відповідь МОЗ

Як пандемія загострює "сміттєву" проблему

Окрім очевидних шляхів збільшення кількості сміття, пандемія спричинює її зростання ще й опосередковано. Йдеться про заходи застереження по всьому світу, які призводять до зменшення часу експлуатації одноразового посуду. Приміром, кав’ярні, ресторани і закусочні почали продавати напої і їжу виключно в одноразовому посуді. Так, мережа Starbucks заявила, що наливає напої виключно в одноразові стаканчики. Аргумент – на поверхні багаторазового посуду протягом тривалого часу може перебувати коронавірусна інфекція. 

фото з відкритих джерел

До того ж часто заклади харчування працюють навинос і на доставку, а для цього їжу упаковують у пластикові контейнери, обмотують плівкою у кілька шарів й укладають кілька наборів пластикового столових приладів. 

Окрім цього, виробництво пластикових матеріалів у США зросло на 25% через сплеск онлайн-покупок. Приміром, ще у березні 2020 року відвідувачів сайту Amazon стало більше на 65% - їхня кількість сягнула 2,5 мільярда осіб на місяць. Люди стали замовляти більше товарів, кожен з яких упаковується у плівку та пакет.

Пандемія не завершується, і невідомо, коли може закінчитися. Тому кількість пластикового сміття навколо ростиме. За прогнозами експертів, світовий ринок пластикової упаковки зросте з 909 мільярдів доларів у 2019 році до 1012 мільярдів до кінця 2021 року.

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках PNK.TV

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.