Ліквідацію ДАБІ завершено: Чим займався будівельний регулятор і кому передасть свої функції

Топ-новина
Топ-новина
Будівельні процеси контролюватиме нове відомство Фото з відкритих джерел

Містобудівна реформа має лібералізувати процеси будівництва і криміналізувати відповідальність за порушення

В Україні завершується процес ліквідації Державної архітектурно-будівельної інспекції. Одразу після того, як буде офіційно зачинено ДАБІ, розпочне свою роботу Державна інспекція архітектури та містобудування України (ДІАМ).

Це було втілено в рамках реформи будівельної галузі або, інакше кажучи, – містобудівної реформи. Реформа має лібералізувати процеси дозволів на будівництво та забезпечити взаємодію забудовника з дозвільними процесами у цифровому форматі.

Далі розповідаємо про те, чим займалася ДАБІ весь період свого функціонування і до кого перейдуть її повноваження вже завтра.

Які обов’язки мала ДАБІ?

Державна архітектурно-будівельна інспекція України була створена у 2014 році і протягом семи років була центральним органом виконавчої влади, який реалізовував державну політику з питань державного архітектурно-будівельного контролю та нагляду.

ДАБІ виконувала такі завдання:

  • державний архітектурно-будівельний контроль за дотриманням стандартів і правил під час виконання підготовчих та будівельних робіт;
  • державний архітектурно-будівельний нагляд за дотриманням вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил;
  • виконання дозвільних та реєстраційних функцій у будівництві у визначених законодавством випадках;
  • ліцензування будівництва об’єктів із середніми (СС2) та значними (СС3) класами наслідків;
  • контроль за дотриманням забудовниками ліцензійних умов будівництва об’єктів із середніми (СС2) та значними (СС3) класами наслідків.

Фото з відкритих джерел

Саме ДАБІ розглядала заяви на отримання дозвільних документів у будівництві, відстежувала ситуацію з доопрацюванням "будівельних" документів, виявляла самовільне будівництво у всіх регіонах України, забороняла будівництво, якщо у забудовника немає дозвільних документів.

Тепер низку повноважень Державної архітектурно-будівельної інспекції виконуватиме Державна інспекція архітектури і містобудування, а деякі функції передадуть нотаріусам та органам місцевого самоврядування.

Новини за темою: Проект на 30 млрд доларів: Перспективи та загрози будівництва нових енергоблоків АЕС

Навіщо ліквідували ДАБІ?

За часів президентства Віктора Януковича (до 2013 року) в Україні сформувалася система, коли забудовники часто вирішували будівельні питання грошима – платили посередникам за супровід об'єкта будівництва, за отримання дозвільних документів, за розблокування будівництва об’єктів, реалізацію схем поділу земель тощо. Проте створення у 2014 році ДАБІ не вирішило цих питань. Тож у 2020 році президент України Володимир Зеленський заявив, що в Україні ліквідують Державну архітектурно-будівельну інспекцію, щоб зменшити зловживання під час будівництва в Україні. 

Без ДАБІ, на переконання президента, процес отримання державних послуг буде прозорим і зручним, із мінімальним впливом чиновників. А на думку Олексія Чернишова, ліквідація ДАБІ та запуск ДІАМ є одним з найважливіших кроків у реформі містобудування, бо у рамках нової системи будуть мінімізовані контакти між учасниками процесу, а тому будуть відсутні корупційні ризики.

Подробиці містобудівної реформи

Реформа ДАБІ стосується чотирьох своєрідних "китів" будівельної галузі України.

І пункт. Реєстрація дозволів на виконання підготовчих/будівельних робіт має стати повністю автоматичною. Планується, що забудовники зможуть в автоматичному режимі завантажувати пакет документів згідно з визначеним чек-листом – це зменшить час очікування.

ІІ пункт. Об’єкти класу СС1 зможуть і надалі реєструвати органи місцевого самоврядування. А реєстрацію об’єктів класів СС1, СС2, СС3 планують дозволити нотаріусам. У забудовників буде вибір: реєструвати свої об’єкти самостійно чи звертатися до фахівців.

ІІІ пункт. Реформування функції архітектурно-будівельного контролю. Об’єкти класу СС3 підвищеної небезпеки та такі, що становлять державну таємницю, контролюватиме виключно ДІАМ. Об’єкти самочинного будівництва контролюватимуть органи місцевого самоврядування.

ІV пункт. На ринку з’являться нові юридичні особи – компанії, що контролюватимуть будівництво об’єктів класу наслідків СС1 (громадські споруди), СС2 та СС3 (крім повноважень ДІАМ).  

Новини за темою: У Києві планують до кінця 2021 року розпочати роботи з будівництва метро на Троєщину

Яке відомство замінить ДАБІ

Ще у березні 2020 року уряд утворив Державну сервісну службу містобудування (Держсервісбуд). Основними завданнями цієї організації стали:

  • надання (отримання, реєстрація) документів, що дають право на виконання підготовчих та будівельних робіт;
  • відмова у видачі чи анулювання (скасування) таких документів;
  • прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об’єктів.

Фото з відкритих джерел

Окрім цього, урядовці утворили Державну інспекцію містобудування та Державне агентство з технічного регулювання у містобудуванні.

Трохи пізніше – у грудні 2020 року – в Україні набули чинності дві постанови, необхідні для завершення реформи містобудування, ініційовані Міністерством громад і територій України. Йдеться про постанову № 1339 від 16 грудня 2020 року та постанову № 1340 від 23 грудня 2020 року. Перша відновила дію постанови, що надає органам місцевого самоврядування повноваження здійснювати архітектурно-будівельний контроль. А друга ліквідувала Державну інспекцію містобудування і Державну сервісну службу містобудування.

Замість цих органів має функціонувати Державна інспекція архітектури та містобудування України, яка здійснюватиме архітектурно-будівельний контроль і нагляд у сфері містобудування без дозвільно-реєстраційних функцій.

Новини за темою: У Києві посадовців підозрюють у розкраданні 4,5 млн грн на будівництві Подільського мосту

"Ліквідація ДАБІ та запуск ДІАМ — один із найважливіших кроків у реформі містобудування. У рамках нової системи відсутні корупційні ризики. Вже діє Єдина державна електронна система у сфері будівництва, яка максимально мінімізує контакти між учасниками процесу", - розповідав свого часу міністр розвитку громад та територій Олексій Чернишов.

Минуло півтора року, і нарешті 15 вересня ДАБІ остаточно припиняє своє існування і виконання своїх обов’язків. Натомість старий будівельний орган буде замінено іншим – новоствореною Державною інспекцією архітектури та містобудування. У нову інспекцію уже набрали 30% співробітників. 

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках PNK.TV

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.