Космодром для українських ракет у Канаді: Деталі українсько-канадської домовленості

Топ-новина
Топ-новина
Вітчизняна космічна галузь отримає поштовх Фото з відкритих джерел

Угода з Канадою – важливий крок для української космічної галузі

У космічній галузі України – неабиякі новини. Днями стало відомо, що найближчим часом у канадській провінції Нова Скотія розпочнеться будівництво космодрому для українських ракетоносіїв. Домовленість України з Канадою означає, що на українських вчених, космічних інженерів та дослідників космосу очікують значні зміни, а перед цілою галуззю відкриваються великі можливості.

Далі розповідаємо про перспективи розвитку космічної галузі України та про відкрите співробітництво з Канадою.

Що передбачає домовленість?

19 жовтня віце-прем’єр-міністр – міністр з питань стратегічних галузей промисловості Олег Уруський обговорив з президентом та головним виконавчим директором канадської компанії Maritime Launch Services LTD Стівом Матьє деталі реалізації українсько-канадського космічного проекту. 

Олег Уруський Радіо Свобода

Він же і розповів про старт будівництва комплексу для запусків космічних апаратів, зазначивши, що Україна і Канада вирішили останні бюрократичні питання і до кінця року у канадській провінції Нова Скотія розпочнеться будівництво стартового комплексу для запусків космічних апаратів на українському ракетоносії "Циклон 4М".

У проекті від України візьмуть участь вітчизняні державні підприємства "Конструкторське бюро "Південне імені М. К. Янгеля", а також "Виробниче об’єднання Південний машинобудівний завод імені О. М. Макарова".

До того ж виконавчий директор Maritime Launch Services LTD Стів Матьє розповів, що уже існують попередні домовленості з американськими компаніями стосовно запуску їхніх супутників українськими ракетами-носіями "Циклон-4М". При цьому відома і дата першого запуску – орієнтовно це закінчення 2023 року. 

Ракета "Циклон 4М" Фото з відкритих джерел

Цікава річ – про будівництво у Канаді космодрому виключно для українських ракет-носіїв "Циклон-4М" подейкували ще у 2017 році. Тепер же українсько-канадський проект "Циклон-4М" практично розпочатий і низка його аспектів має бути реалізована в рамках Загальнодержавної цільової науково-технічної космічної програми України на 2021-2025 роки. Очікується, що парламентарі ухвалять її найближчим часом. Серед іншого заплановано створення маршового двигуна РД-870 тягою 80 тс і його подальше використання як маршового для першого ступеня ракети "Циклон-4М".

Також Олег Уруський зазначив, що посприяти підприємствам космічної галузі України під час реалізації проекту готове Міністерство з питань стратегічних галузей промисловості України. 

Новини за темою: Компанія Blue Origin здійснила другий пілотований політ у космос

Досягнення української космічної галузі

Олег Уруський певен, що створення стартового комплексу для запусків космічних апаратів у Канаді та використання на ньому українських ракет-носіїв має підштовхнути підприємства космічної галузі України до технологічного розвитку і посприяє виходу на ринки послуг з виведення космічних апаратів на навколоземну орбіту.

Щоправда, навіть без українсько-канадського проекту та співпраці з Канадою наша країна є визнаною у світі космічною державою. Такою вона стала ще у складі Радянського Союзу, але досі впевнено втримує цю позицію, належачи до переліку провідних країн на ринку космічних послуг і технологій.

Приміром, свого часу Ілон Маск назвав українську ракету "Зеніт" найкращою у світі, щоправда, після своїх ракет. А американське космічне агентство NASA ще у 2018 році запустило ракету "Антарес", створену спільно з українськими компаніями. Україна виготовила головну конструкцію першого ступеня ракети. 

Ракета "Антарес" Фото з відкритих джерел

Українська ракетно-космічна галузь – це майже сорок великих підприємств і кілька десятків малих та середніх підприємств-розробників, а також незалежні науково-дослідні лабораторії, як-от КБ "Південне" і виробниче об'єднання "Південний машинобудівний завод" у Дніпрі. Там виробляють ракети-носії, космічні апарати, системи керування, орієнтації і траекторних вимірювань. Приміром, на "Південному" сконструйовано і виготовлено понад 400 штучних супутників Землі. Також в Україні працюють такі підприємства: Національний центр управління та випробувань космічних засобів (НЦУВКЗ), Казенне підприємство спеціального приладобудування "Арсенал", ГО "Асоціація "Ноосфера", "Хартрон-АРКОС", "Хартрон-ЮКОМ", "РАПІД". 

Новини за темою: Французький астронавт ESA сфотографував Київ із космосу

Про досягнення української космічної галузі свідчить і проведення в рамках тематичного тижня "Expo2020: Space Week" (з 17 до 23 жовтня) заходу "UA Space Focus". Це платформа для обговорення тем щодо освоєння космосу і демонстрації перспективних спільних проектів у космічній галузі.

В павільйоні України на "Експо-2020" представлено перший спільний проект Великої Британії і України під назвою "Місія на Місяць – 2022". Ним займається Spacebit – британська компанія з розробки технології космічної робототехніки для місячних та планетарних місій, заснована у 2014 році українцем Павлом Танасюком. У 2022 році Spacebit здійснить першу українську місію на Місяць, реалізація якої коштуватиме $1,5 млн. 

Новини за темою: Blue Origin перенесла свій другий туристичний політ у космос

Перспективи космічної інженерії України

29 вересня уряд схвалив Загальнодержавну цільову науково-технічну космічну програму України на 2021-2025 роки, підготовану Мінстратегпромом і Державним космічним агентством України.

Цільова космічна програма має на меті виконання таких завдань:

  • провадження космічної діяльності в інтересах національної безпеки та оборони;
  • створення космічних систем спостереження Землі та їх складових;
  • впровадження космічних технологій на ринку послуг;
  • створення ракетно-космічної техніки;
  • фундаментальні та прикладні наукові дослідження у сфері космічної діяльності;
  • правове, науково-методичне та інформаційне забезпечення заходів програми.

Фінансуватимуть програму здебільшого з державного бюджету і з коштів, виділених приватними інвесторами. Приблизна сума необхідних коштів на 2021-2025 роки становить 40,78 млрд гривень, з них із держбюджету виділять 15,76 млрд гривень. 

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках PNK.TV

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.