Космічний корабель навмисно вріжеться в астероїд: Як NASA захищатиме Землю від зіткнення з небесними тілами

Топ-новина
Топ-новина
Фахівці NASA розробили 4 сценарії захисту нашої планети Фото з відкритих джерел

Безпрецедентна ініціатива NASA вже скоро стане реальністю

Понад два роки тому у США розпочалися навчання з порятунку Землі від гіпотетичного зіткнення з астероїдом. Якщо космічне тіло все ж "надумає" налетіти на нашу планету, вчені спробують щось з ним зробити. Це може бути зміна його траєкторії, вибух або штучне викривлення його гравітації.

В рамках цієї програми вчені NASA і Європейського космічного агентства розробили космічний корабель, який має навмисно врізатися в астероїд, щоб перевірити, чи можна таким чином змінити траєкторію космічного тіла у глибинах космічного простору. Дата запуску такого корабля вже відома.

Далі розповідаємо про фантастичну ініціативу американських і європейських вчених, а також про спроби

Деталі місії NASA із зіткнення з астероїдами

Місія розпочнеться 23 листопада цього року. Космічний корабель буде доставлений у космос на борту ракети SpaceX Falcon 9. Запуск пройде з бази космічних сил Ванденберг у Каліфорнії. Майже рік триватиме шлях космічного корабля до мети. Він зіткнеться з космічним тілом приблизно у вересні 2022 року.

У NASA думають над захистом Землі від астероїдів і комет Фото з відкритих джерел

Зонд вирушить до подвійної системи астероїдів Didymos, що складається з Дідімоса і його невеликого супутника Діморфоса. Насправді ці небесні тіла ніяк не загрожують планеті Земля, але у визначений час саме вони будуть перебувати в межах видимості земних оптичних телескопів. Відтак, можуть стати вдалим прикладом для демонстрації навмисно спроектованого зіткнення, яким керуватимуть науковці. Зрештою, астрономи зможуть вирахувати, наскільки змінилася траєкторія меншого Діморфоса. Щоправда, це стане відомо не одразу – лише через кілька років після зіткнення місія Європейського космічного агентства Hera проведе додаткове дослідження того, як змінилася траєкторія Дідімоса та Діморфоса.

Новини за темою: Обсерваторія NASA опублікувала фотографію пурпурового залишку наднової

Як NASA планує захищати Землю від загроз у космосі

NASA та ще кілька космічних організацій з усього світу займаються вивченням і дослідженням (наскільки це можливо) механізмів уникнення зіткнень Землі з будь-яким космічним тілом, яке може зіткнутися з нашою планетою і завдати їй ушкоджень. Власне, періодично NASA збирає для обговорення таких механізмів світових фахівців. Так, одним з найголовніших завдань NASA у співпраці з іншими космічними агентствами є виявлення загрози об'єктів, котрі перебувають у межах 50 мільйонів миль від Землі, але зближаються з нашою планетою.

Приміром, навесні 2019 року у Вашингтоні відбулася конференція з планетарної оборони за участю фахівців Міжнародної академії астронавтики. На порядку денному було обговорення загрози зіткнення астероїдів та комет із Землею, а також були проведені навчання із запобігання зіткненню з астероїдом. Щоб максимально детально пропрацювати весь сценарій уникнення, було вигадано легенду про умовний астероїд, який наблизиться до Землі у визначений (також вигаданий) час.

Таким космічним тілом став астероїд, котрий підлетить до нашої планети у 2027 році. Легенду  розробили вчені NASA і Європейського космічного агентства. Відповідно до вигаданої історії, астероїд виявили за місяць до початку конференції – у березні 2019 року – і назвали його PDC 2019. Тому завданням учасників наукового зібрання було накопичити якомога більше інформації безпосередньо про астероїд, далі – розрахувати його траєкторію, уточнити вірогідність і конкретне місце майбутнього зіткнення з Землею, а також розробити варіанти екстреного реагування на загрозу і у космосі, і на Землі. 

Новини за темою: У понеділок NASA запустить найпотужніший супутник для вивчення Землі

Спершу вчені визначили ймовірність падіння астероїда 2019 PDC на Землю як 1 шанс з 50 000. Але у перший день конференції "виявилося", що шанси катастрофічного сценарію різко виросли і становили тепер 1 до 100.

Науковці постійно "отримують" нові дані про астероїд 2019 PDC. Приміром, стало відомо про те, що він складається з каменю, має діаметр близько 200 метрів, а "ударна сила" – близько 500 мегатон, а це – у 34 тисячі разів перевищує вибухову хвилю від атомної бомби, скинутої у Хіросімі. Також вчені "виявили" ймовірну локації падіння астероїда.

Вчені склали так званий коридор ризику. Це місце, де станеться передбачуваний удар. Він охоплює понад половину земної кулі – починається на території Гавайських островів і далі пролягає через США і Атлантичний океан, впритул досягаючи центральної і південної частини Африки.

Новини за темою: NASA відправить на МКС перший повністю комерційний екіпаж

Окрім того, що вчені розробляли сценарій, при якому не буде допущено зіткнення Землі з астероїдом, вони ще й думали над тим, як координуватимуть свою роботу, де шукатимуть фінансування, як повідомлять людям новину.

Астероїд можна відвернути кількома способами

Фото з відкритих джерел

Власне, розглядалося чотири можливих сценарії захисту Землі від зіткнення:

  • Підірвати астероїд до того, як він долетить до Землі. Для цього будуть використовувати ядерну зброю – це теоретичний варіант;
  • Створити штучну гравітацію. Цей варіант допустимий у випадку, якщо астероїд буде виявлений задовго до наближення до Землі. Тоді до нього можуть відправити важкий космічний корабель, який летітиме поряд з астероїдом, виконуючи роль "гравітаційного тягача", аж поки космічне тіло не відхилиться від своєї початкової траєкторії;
  • Пофарбувати частини астероїда у білий колір – так його боки будуть по-різному відображати і поглинати колір. Це може допомогти змінити траєкторію астероїда;
  • Космічний апарат має врізатися в астероїд, зіштовхнувши його з початкової траєкторії. Саме цей метод і будуть відпрацьовувати у 2022 році – NASA відправить апарат DART, який і вдарить по навколоземному астероїду Дідім.

До речі, незважаючи на теоретичність і надуманість катастрофічного сценарію від NASA, можливість наближення до Землі небезпечного астероїда все ж існує і не є вигадкою. Космічне агентство має перелік з 74-х космічних об'єктів, котрі потенційно можуть зіштовхнутися із Землею у невизначеному майбутньому.

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках PNK.TV

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.