Конституції України – 25 років: Найцікавіше про основний закон країни

Топ-новина
Топ-новина
Сьогодні - "День народження" української Конституції фото з відкритих джерел

Україна за різних часів мала чотири Конституції, що слугували збірниками законів

28 червня Україна відзначає державне свято – з привітаннями від перших осіб держави та з офіційним вихідним. Це свято – День Конституції України, і цього року його відзначають вже 25-й раз. Це своєрідний день народження головного закону України, цьогоріч йому виповнюється четверть сторіччя.

Розповідаємо цікаві факти про історію становлення свята та, власне, про Конституцію як "матір" українських законів та мірило свобод українського суспільства.

Як виник День Конституції

Перш за все варто сказати, що День Конституції є у певній мірі унікальним. Це єдине державне свято, закріплене безпосередньо у самій Конституції. З часом воно стало своєрідним символом набуття Україною незалежності та власного незалежного законодавства. Свято відзначають щороку незмінно 28 червня.

Конституцію України ухвалили 28 червня 1996 року на нічній п'ятій сесії Верховної Ради України другого скликання, що стала по-справжньому історичною.

Конституція - найголовніший закон України фото з відкритих джерел

Саме відтоді втратили чинність Конституція, прийнята у 1978 році, а також Конституційний договір між парламентом і президентом України від 8 червня 1995 року.

Цікаво, що День Конституції як свято затвердили на згадку про цей день: тоді народні депутати залишилися у залі засідань до ранку і працювали протягом майже цілої доби. 23 години поспіль вони залишалися у залі засідань, аби таки "дотиснути" прийняття доленосного закону. Завдяки їхнім зусиллям і старанням тепер ми святкуємо День Конституції і офіційно маємо додатковий вихідний.

Тоді за ухвалення Конституції віддали свої голоси 315 парламентарів. 28 червня 1996 року Україна стала останньою з республік колишнього Радянського Союзу, яка прийняла новітню Конституцію.

Новини за темою: Стало відомо, де виставлять оригінал Конституції Орлика на День Незалежності

Історія написання Конституції України

Конституція України – це головний український закон, з якого фактично беруть початок усі основоположні права, свободи, гарантії та обов’язки українців, втілені у тисячах інших законів. Про важливість Конституції і її виключну законодавчу силу свідчить текст-звернення у її Преамбулі.

"Верховна Рада України від імені Українського народу — громадян України всіх національностей, виражаючи суверенну волю народу, спираючись на багатовікову історію українського державотворення і на основі здійсненого українською нацією, усім Українським народом права на самовизначення, дбаючи про забезпечення прав і свобод людини та гідних умов її життя, піклуючись про зміцнення громадянської злагоди на землі України, прагнучи розвивати і зміцнювати демократичну, соціальну, правову державу, усвідомлюючи відповідальність перед Богом, власною совістю, попередніми, нинішнім та прийдешніми поколіннями, керуючись Актом проголошення незалежності України від 24 серпня 1991 року, схваленим 1 грудня 1991 року всенародним голосуванням, приймає цю Конституцію — Основний Закон України", - йдеться у Преамбулі Конституції. 

Після прийняття Конституції

Укрінформ

Головні положення Конституції України стосуються державного ладу, прав людини, територіального устрою та конституційних органів в Україні:

  • Україна – суверенна і незалежна, демократична, соціальна, правова держава.
  • Україна є республікою за формою правління, а народ є носієм суверенітету і єдиним джерелом влади.
  • Територія України є цілісною і недоторканною.
  • Державною мовою в Україні є українська мова, поряд з цим гарантується вільний розвиток, використання і захист російської та інших мов національних меншин.
  • Український народ є суб'єктом права власності на землю, її повітря, водних та інших природних ресурсів, які знаходяться в межах території України. Право користуватися ними має кожний українець.
  • На території України забороняється створення і функціонування будь-яких збройних формувань та не допускається розташування іноземних військових баз.
  • До особистих прав людини належать право на вільний розвиток своєї особистості, невід'ємне право на життя, на повагу до людської гідності, на свободу й особисту недоторканність, на недоторканність житла, на таємницю листування, телефонних розмов, на невтручання в особисте й сімейне життя, на свободу пересування і вільний вибір місця проживання, на свободу думки й слова, на свободу світогляду і віросповідання.

Новини за темою: До України на День Незалежності привезуть Конституцію Пилипа Орлика

Цікаві факти про українську Конституцію

У різні сторіччя Україна мала чотири Конституції. Найпершим збірником законів в історії України була Конституція Пилипа Орлика 1710 року. Далі була Конституція УНР від 29 квітня 1918 року. Пізніше – Конституція ЗУНР від 13 листопада 1918 року та тимчасова Конституція Карпатської України від 15 березня 1939 року.

Процес підготовки теперішньої Конституції України зайняв шість років – з 1990 по 1996 рік. За цей період Конституційна комісія, політичні партії та науковці запропонували 15 проектів. Приміром, українські комуністи пропонували зберегти назву "УРСР", відновити радянську форму правління, обмежити права президента і увійти у новий Союз.

Прийняття документа гальмувалося протистояннями між президентом України та парламентом на фоні тривалої соціально-економічної кризи в країні.

При підготовці до другого читання до Конституції внесли майже шість тисяч поправок.

Олександр Мороз під час прийняття Конституції України

Укрінформ

"Є Конституція!" – такими були перші слова тодішнього голови Верховної Ради України Олександра Мороза після прийняття Конституції 315 голосами народних депутатів.

Конституція України могла бути не прийнята 28 червня – напередодні президент України Леонід Кучма видав указ про проведення всеукраїнського референдуму 25 вересня 1996 року щодо прийняття нової Конституції України. Але її ухвалили, тому цей указ було скасовано.

Світова спільнота привітала ухвалення Конституції України і назвала її однією з найдемократичніших у світі.

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках PNK.TV

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.