Коаліція в Ізраїлі: Чому новий Кабмін називають дивом і як змусили піти незмінного прем'єра Нетаньягу

Топ-новина
Топ-новина
В Ізраїлі нарешті сформували коаліцію - процес був важким Фото з відкритих джерел

Днями в Ізраїлі оголосили про формування коаліційного уряду

В Ізраїлі довго не могли сформувати коаліцію і от 7 червня це вдалося, хоч і з деякими поступками з боку чинного уряду.

Незмінний протягом тривалого часу прем’єр-міністр Ізраїлю Беньямін Нетаньягу більше не очолюватиме уряд. Він іде у відставку у зв’язку зі створенням нової коаліції. До неї увійшли сім партій, окрім правої партії-довгожительки "Лікуд".

Далі розповідаємо, як створювали коаліцію, чому "Лікуд" не увійшла до її складу і що каже з цього приводу її лідер Беньямін Нетаньягу.

Подробиці створення коаліції

У понеділок, 7 червня, за годину до закінчення терміну чинності мандата на формування уряду опозиційні партії Ізраїлю на чолі з головою політсили "Еш Атід" Яіром Лапідом сформували новий Кабмін. Урядова коаліція працюватиме без прем’єр-міністра Беньяміна Нетаньяху. 

Прем'єр-міністр Ізраїлю Беньямін Нетаньягу

Фото з відкритих джерел

До складу уряду увійшли сім партій: праві політсили "Наш дім Ізраїль" Авігдора Лібермана, який має стати міністром фінансів, і "Тіква Хадаша" ("Нова надія") на чолі з майбутнім міністром юстиції Ґідеоном Сааром; центристська партія "Кахоль-Лаван" на чолі з Бені Ґанцом, який має зайняти посаду міністра оборони; ліві політсили "Авода" і "Мерец" – їхні лідери Мейрав Міхаелі та Ніцан Горовіц отримають посади міністрів транспорту та охорони здоров'я. При цьому вперше в історії Ізраїлю частиною Кабміну стане арабська партія "Раам".

Новини за темою: Іцхак Герцог став новим президентом Ізраїлю

Чому коаліцію називають дивом?

Ізраїльські політики та міжнародні політологи в один голос стверджують: коаліцію можна назвати дивом через те, що вона утворилася одразу після жорсткого збройного палестинсько-ізраїльського конфлікту. 

Феномен ізраїльської урядової коаліції у тому, що понад місяць її не міг сформувати прем’єр, котрий міцно вкоренився у владі і чия політика зрозуміла і прийнятна у країні. Йому не вдалося об’єднати політиків, тоді як вони погодилися згуртуватися, але вже не з ним.

Саме цей момент, коли політсили в останній момент "переграли" прем’єра і витіснили його за борт нового уряду, і є безпрецедентним. Формування коаліції в останні години відведеного часу та незвичність її складу, зокрема, присутність у ній арабської партії, стали приводом називати новий уряд "дивом". Ситуація, що склалася, показує, що коаліція складається з компромісів і тому може стати "найбільш нестійким" урядом за всю історію Ізраїлю.

Зрештою коаліція стала "найбільш правим" ізраїльським урядом за всю історію, котрий фактично присвячений "верховенству євреїв".

Ще одна річ, яка дивує у ситуації, що склалася, – це згуртування різних політичних сил із полярно протилежними поглядами на фоні нещодавньої ескалації палестинсько-ізраїльського конфлікту.

Жорстке протистояння між євреями і арабами, взаємні ракетні обстріли, здавалося б, мають унеможливити домовленість ізраїльської політичної сили з арабською партією "Раам". Проте ні – ізраїльські політики змогли об’єднатися задля злагодженої роботи.

Новини за темою: Ізраїль скасував усі карантинні обмеження, окрім маскового режиму

Хроніка створення коаліції

З кінця 2019 року в Ізраїлі відсутня коаліція – тому у країні тривала політична криза. У зв'язку з цим в Ізраїлі чотири рази проходили парламентські вибори, але кожного разу Кнессет (парламент) приймав закон про саморозпуск. Через пандемію коронавірусу вирішення цього питання затягнулося ще більше. 

На початку квітня цього року президент Ізраїлю Реувен Рівлін доручив прем’єру Нетаньягу формування коаліції після парламентських виборів. Проте 5 травня вийшов термін, відведений Нетаньягу на формування урядової коаліції, а очільник Кабміну не зміг цього зробити у відведений термін. Після цього про формування коаліції оголосив Нафталі Беннетт, заявивши одразу, що до нової коаліції не увійде партія Нетаньягу. 

Міністр освіти Ізраїлю Нафталі Беннетт

Зрештою стало зрозуміло, що шанси Нетаньягу втриматися у владі як ніколи слабкі. 2 червня його політичні опоненти на чолі з Беннеттом і Яіром Лапідом погодилися сформувати уряд. Фактично це означає завершення політичної епохи прем’єра Нетаньягу. 

Беньямін Нетаньягу очолює уряд 12 років – він був прем’єром так довго, що багато хто називає його "обличчям нації". Тому ймовірно, що його відхід з політичної "кухні" спричинить серйозний зсув у політиці Ізраїлю. Втім, при владі залишаться люди, котрі так чи інакше співпрацювали з прем’єром протягом 14 років, тому зарано говорити, що Нетаньягу повністю покине політику і його вплив не відчуватиметься взагалі. 

Новини за темою: Влітку Ізраїль скасує карантин

Що далі?

Раніше усунути Нетаньягу від влади хотіли "лівоцентристські" партії, але марно. Лише коли кандидати прийшли від правих сил, їм вдалося зібрати достатню кількість голосів, щоб створити коаліцію без нього. Фактично це означає одне: достатня кількість виборців готова відступити від Нетаньягу, але лише за умови, що вони залишаться під правим політичним крилом.

Лідер арабської партії "Раам" Мансур Аббас назвав підписання коаліційної угоди "проривом в інтересах арабського суспільства" і погодився залишитися без посади у Кабміні. Натомість він має отримати посаду віце-спікера, а його партія – преференції у парламентських комітетах. 

Щодо посади прем’єр-міністра, то тут складніше. Коаліцію сформував Яір Лапід, однак першим керівником уряду стане не він, а співзасновник партії "Ха-Ямін Ха-Хадаш" Нафталі Беннет. Він  пробуде на цій посаді два роки, а потім поступиться кріслом Лапіду. 

Яір Лапід Фото з відкритих джерел

Щоправда, поки незрозуміло, наскільки міцна підтримка у Беннета з боку коаліціянтів. Справа у тім, що коаліція склалася не стільки через підтримку самого Беннета, а радше для того, щоб звільнитися від Нетаньягу і припинити його перебування на посаді. При цьому справжньої політичної підтримки у Беннета зовсім небагато, тому впровадження реальних змін у житті громадян – під питанням.

Тим часом сам Беньямін Нетаньягу – виконувач обов’язків прем'єр-міністра – одразу після формування коаліції спробував перевірити її на міцність. Він закликав громадян вийти на демонстрацію і спробувати перешкодити формуванню нового уряду, мовляв, "нова коаліція заграє з арабами, які нещодавно обстрілювали ракетами наші міста". Також він звернувся до депутатів із поглядами, подібними до його: "Всі праві депутати Кнесету повинні виступити проти цього небезпечного лівого уряду". Жодних зрушень після цього не відбулося. 

Новини за темою: Після розмови з Байденом Нетаньягу заявив, що операція проти ХАМАС продовжиться

*************

Один з творців коаліції Яір Лапід уже заявив, що новий уряд буде довговічним і гарно працюватиме, бо "заснований на правильних речах – довірі, порядності і добрій волі". Наразі невідома точна дата голосування по новому уряду і приведення його до присяги. Щоправда, за чинним законодавством Ізраїлю це має відбутися не пізніше 14 червня. 

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках PNK.TV

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.