Касові апарати і відчутне зростання податків: Що змінилося для ФОПів з 1 січня

Топ-новина
Топ-новина
Оподаткування ФОПів оновлено Фото з відкритих джерел

Перший день нового року – перший день нових податкових правил

1 січня будь-якого року – це традиційно дата, коли по країні автоматично набирають чинності різноманітні норми документів, закони та укази уряду і президента. Цьогоріч також маємо кілька змін, які стали актуальними у перший день нового року. Йдеться, приміром, про нововведення для фізичних осіб-підприємців – чи не найбільш вразливої категорії підприємців. Українським ФОПам всіх категорій доведеться звикати до змін в оподаткуванні та адміністративному веденні бізнесу. Про це і розповідаємо далі. 

Причини оновленого оподаткування для ФОПів

Як і кілька років поспіль, з 1 січня набуває чинності одна надважлива зміна, з якої випливає і низка інших. Йдеться про збільшення прожиткового мінімуму для громадян та ріст мінімальної заробітної плати.  

З 1 січня 2021 року розмір прожиткового мінімуму в Україні становить 2189 гривень, а мінімальна заробітна плата – 6000 гривень.  

Всі знають, що саме за ріст прожиткового мінімуму в Україні "чіпляються" зміни в оподаткуванні для малих та середніх підприємців. 

Нові податки для ФОПів

Із 1 січня малі та середні підприємці в Україні платитимуть податки таким чином:

ФОПи I групи (не використовують працю найманих осіб, роздрібно торгують товарами з торговельних місць на ринках або надають побутові послуги і мають дохід протягом року не більше 167 розмірів мінімальної заробітної плати):

 • Єдиний соціальний внесок (ЄСВ) зріс із 1100 гривень і становить 1320 грн (22% від мінімальної зарплати), з 1 грудня 2021 становитиме 1430 грн.
 • Єдиний податок – 227 грн (10% від прожиткового мінімуму для працездатних осіб).

ФОПи II групи (надають послуги платникам єдиного податку та/або населенню, виробляють та/або продають товари, працюють у сфері ресторанного господарства і не використовують працю найманих осіб або наймають на роботу не більше 10 осіб, мають дохід протягом року, не більший за 834 розміри мінімальної заробітної плати):

 • ЄСВ становить 1320 грн, з 1 грудня 2021 складатиме 1430 грн.
 • Єдиний податок – 1200 гривень (20% від мінімальної зарплати, встановленої на 1 січня). Фіксовані ставки єдиного податку встановлюються сільськими, селищними, міськими радами або радами об'єднаних територіальних громад.

ФОПи III групи (не використовують працю найманих осіб або наймають на роботу необмежену кількість працівників і мають дохід протягом року, не більший за 1167 розмірів мінімальної заробітної плати):

 • З 1 січня ЄСВ становить 1320 грн, з 1 грудня 2021 становитиме 1430 грн.
 • 5% доходу або 3% доходу + ПДВ.

ФОПи на загальній системі оподаткування:

Із 1 січня мінімальний ЄСВ становить 1320 грн, з 1 грудня-2021 становитиме 1430 грн.

Вказані суми ЄСВ є мінімальними, а максимальний ЄСВ складає 15 мінімальних зарплат і становитиме у 2021 році 19 800 грн (6000 × 15 × 22%). Це – максимальна сума ЄСВ, яку сплачує ФОП, якщо сума доходу становить 90 000 грн і більше на місяць.

Новини за темою: ФОПів першої групи звільнили від єдиного податку до травня

Тимчасові податкові канікули

За пропозицією президента Володимира Зеленського у законах про підтримку українського бізнесу під час локдауну прописано введення податкових канікул для ФОПів І групи з грудня 2020 року по травень 2021 року. Однак цей час буде зарахований до страхового стажу.

Це значить, що у 2021 році такі підприємці можуть зекономити 6,6 тис. грн на сплаті ЄСВ і 1,095 тис. грн на сплаті єдиного податку.

Ліміти обсягів доходу

Із 1 січня 2021 року для українських ФОПів діють нові ліміти щодо обсягів доходу. Тепер це не фіксовані суми, а показники, прив’язані до мінімальної зарплатні.

Для І групи це 167 розмірів мінімальної зарплати (тобто 1,002 млн грн), для ІІ групи це 834 розміри мінімальної зарплати (тобто 5,004 млн грн), а для ІІІ групи це 1 167 розмірів мінімальної зарплати (тобто 7,002 млн грн).  

Новини за темою: Українці з нового року платитимуть податки та ЄСВ за єдиним рахунком: Як на нього перейти

Єдиний рахунок для податків і ЄСВ

Із 1 січня почав функціонувати єдиний рахунок для сплати податків та ЄСВ. Це означає, що всі податки можна платити "в одні руки". Поки це не обов’язкове нововведення для всіх без винятку – дозволяється платити по-старому, тобто на окремі рахунки. Платник податку повинен повідомити фіскальну службу через свій електронний кабінет про те, як платитиме податки – через єдиний рахунок чи ні.

Касові апарати для ФОПів

Фіскалізацію, за якої РРО є обов'язковим для певних видів діяльності ІІ-ІV груп ФОПів, а з квітня – для всіх платників єдиного податку ІІ-ІV груп, відтермінували на рік.

Про касові апарати нам ще довго доведеться чути Фото з відкритих джерел

Проте окремі групи ФОПів все ж вимушені використовувати РРО вже з 1 січня 2021 року. Це ті, хто займається:

 • реалізацією побутових товарів, що підлягають гарантійному ремонту;
 • реалізацією лікарських засобів;
 • наданням платних послуг у галузі охорони здоров'я;
 • реалізацією ювелірних і побутових виробів з дорогоцінних та напівдорогоцінних каменів
 • ФОПи ІІ-ІV груп, що мають дохід, який перевищує 220 мінімальних зарплат (1,32 млн грн).

Новини за темою: Податкова оприлюднила нові рахунки для сплати ЄСВ з нового року

*************

Зміни, про які ми розповіли, не діятимуть довго. Через пів року всім доведеться знову звикати до чергових змін. І так по колу.

Справа у тім, що у державному бюджеті України на 2021 рік прописано поетапне зростання мінімальної зарплатні та прожиткового мінімуму. У липні виплати знову виростуть: мінімалка до 6500 гривень, а прожитковий мінімум до 2294 гривень з 1 липня і до 2393 гривень з 1 грудня. А це значить, що і всі податки, "прив’язані" до цих показників, будуть вкотре перераховані і, звісно, знову у бік збільшення.

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках PNK.TV

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.