Гроші МВФ для України: Що відомо про строки майбутнього кредитування і які прогнози

Топ-новина
Топ-новина
Україна ще не домовилася про новий кредит від МВФ Фото з відкритих джерел

Уряд сподівається отримати кошти від МВФ вже цієї осені

Україна ще з березня цього року очікує рішення МВФ щодо надання чергового траншу. У Фонді заявили про певні зрушення, однак їх недостатньо. А тим часом українська влада розглядає варіанти життя країни без чергового траншу.

Далі розповідаємо про тривалі переговори України та МВФ щодо отримання чергового траншу, а також про ймовірність його неотримання.

Етапи співпраці Україна – МВФ

Фінансова співпраця України і Міжнародного валютного фонду доволі тривала. Наша країна отримувала кредитні кошти протягом кількох минулих років, і така допомога не припиняється досі. Програма stand-by, що передбачає виділення Україні близько 5 млрд доларів, була затверджена Фондом 9 квітня 2020 року. Перша частина обіцяних грошей надійшла на український рахунок ще минулого літа. Далі планувалося чотири перегляди програми: за підсумками червня, вересня і грудня 2020 року, а також червня 2021 року.

Проте у грудні щось пішло не так. Місія МВФ працювала в Україні протягом понад двох місяців і 12 лютого завершила роботу без результату. Сторони не домовилися про перегляд програми stand-by, і надання Україні траншу було відкладено. 

Фото з відкритих джерел

Серед головних претензій на адресу України Фонд озвучив такі: невирішені питання стосовно антикорупційної, фіскальної та енергетичної політики. Для продовження обговорення стосовно траншу Україна має вирішити їх або хоча б розпочати таке вирішення. 

При цьому в МВФ відзначили і низку позитивних змін в українській економіці, зокрема: посилення управління банківським наглядом Національного банку; бюджетний дефіцит; фінансові ризики; зміцнення судових органів.

У червні директор прес-офісу МВФ Джеррі Райс заявив: "Ми продовжуємо перебувати у тісній взаємодії з українською владою щодо прогресу в напрямку завершення цього першого огляду [програми МВФ]. Це означає, що ми ведемо дискусії про імплементацію політичного курсу і реформ за цією програмою".

За його словами, обговорення тривають навколо посилення управління Національним банком; вдосконалення законодавчої і нормативної бази з контролю банківської діяльності; зменшення середньострокового бюджетного дефіциту; а також законодавчих зусиль з відновлення і зміцнення антикорупційної системи і системи судочинства в Україні.

Постійний представник МВФ в Україні Йоста Люнгман Фото з відкритих джерел

Експерти Міжнародного валютного фонду почали аналіз закону про податкову амністію. Представник МВФ в Україні Йоста Люнгман зазначив, що у документі експерти хочуть побачити запобіжники, які зроблять неможливим використання закону для відмивання грошей і корупції. 

Новини за темою: Глава Мінфіну назвав три головні вимоги МВФ для надання Україні траншу

Що кажуть в Україні про перемовини з МВФ

Українська сторона підтвердила, що переговори з МВФ тривають: за словами радника президента з економічних питань Олега Устенка, вони стосуються дефіциту бюджету. Чиновник підкреслив, що цей дефіцит буде зменшено і наступного року, і у 2023 році, – і саме це обговорюють Україна та МВФ.

Президент Володимир Зеленський уважає, що фонд має запропонувати Україні особливі умови, бо наша країна перебуває у стані війни і змушена "по-іншому обирати" пріоритетні сфери для проведення реформ. Тому, певен український лідер, з боку МВФ є несправедливим висувати Україні такі ж вимоги, як іншим країнам, які не стикнулися із зовнішньою агресією.

"Я вважаю, не можна порівнювати стратегію поведінки МВФ з Україною із іншими країнами. Нашу країну просто не можна ставити в один ряд з іншими. Тому що у нас є ускладненість, тому що йде війна. Тому що витрачаються гроші не на пріоритети з точки зору економіки, а з точки зору безпеки. Спочатку військові, спочатку медицина, потім усе інше", - заявив Зеленський.

Володимир Зеленський Фото з відкритих джерел

Разом з тим президент підкреслив, що продовження співпраці з МВФ є важливим для України, бо з програмами Фонду нерозривно пов’язані інші програми фінансової підтримки для України.

У свою чергу міністр фінансів України Сергій Марченко заявив, що українська влада має намір домовлятися з валютним фондом, щоб отримати два транші кредиту по 700 млн доларів. Він розповів, що виділення траншу МВФ залежатиме від того, чи виконає влада взяті на себе зобов’язання перед фондом. Зокрема, йдеться про голосування за закони стосовно НАБУ, НАЗК, ДБР. 

Новини за темою: Україна може отримати транш МВФ до вересня, - аналітики

А що, як транш не виділять?

Український уряд та президент, звісно, сподіваються на кредитні кошти і не хочуть думати про їх неотримання. Проте з огляду на те, як суворо МВФ перевіряв українські реформи взимку і таки відмовив у грошах, не виключено, що ситуація повториться.

Президент Володимир Зеленський заявив, що Україна зробить те, що пообіцяла, й отримає транш від МВФ восени, але навіть якщо його не дадуть, це не буде глобальною проблемою.

Глава держави підкреслив, що навіть без цього траншу "ми будемо жити, у нас все є, ми збільшили митні надходження і виведемо всі підприємства зі збиткових у прибуткові". 

У той же час у президентській монобільшості заговорили про бажання відмовитися від кредитів МВФ. Голова комітету Верховної Ради з питань фінансів, податкової та митної політики, народний депутат від "Слуги народу" Данило Гетманцев заявив, що Міжнародний валютний фонд – це міжнародна фінансова установа, яка надає кредити країнам, що перебувають у глибокій структурній кризі. Тому отримання кредиту від МВФ – це свідчення того, що Україна перебуває у кризі, з якої необхідно виходити.

"Безперечно, ми можемо обійтися без МВФ. Це буде зробити складніше, бо ті гроші, які ми залучаємо на зовнішніх ринках, будуть коштувати дорожче. Вони будуть лягати на наш державний бюджет більшим тягарем у вигляді вищих відсотків. Ми ставимо перед собою мету припинити кредитування в Міжнародному валютному фонді", – наголосив Гетманцев. 

Новини за темою: МВФ не вимагав підвищити пенсійний вік, це власна ініціатива "слуг народу", - Рева

*************

Зараз немає точних прогнозів не лише стосовно терміну надання Україні траншу, а й щодо самого факту виділення коштів. Ясно одне: якщо МВФ буде задоволений не обіцянками реформ, а динамікою їх практичної реалізації, то гроші будуть. Але варто пам’ятати, що в Україні все може змінитися за кілька днів. 

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках PNK.TV

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.