Готуємо гаманці: Які комунальні послуги здорожчають у 2021 році та чи вистачить субсидій

З початком наступного року зростуть тарифи майже на всі житлово-комунальні послуги

Топ-новина
Топ-новина
Фото з відкритих джерел

Новий рік принесе українцям чергове підвищення вартості ЖКП – уже оголосили нові ціни на газ, тепло, холодну воду. Доведеться більше сплачувати і за електроенергію – урядовці відмінили дію пільгового тарифу на 100 кВт-год. Зміни набудуть чинності уже з 1 січня.

А тим часом в уряді переконані, що субсидійних коштів, передбачених у держбюджеті на наступний рік, вистачить усім, хто їх потребує.

Скільки коштуватимуть житлово-комунальні послуги наступного року та як змінили порядок надання субсидії, розповідаємо далі.

Які комунальні послуги подорожчають у 2021 році

Наприкінці грудня стало відомо, що газопостачальна компанія "Нафтогаз" встановила січневу вартість газу для побутових клієнтів на рівні 7,22 грн/куб. м з ПДВ та без урахування вартості розподілу (доставки). Тож вартість блакитного палива порівняно з груднем 2020 року збільшиться на 14%.

Експерти говорять, що найбільше це здорожчання відчують власники приватних будинків, які опалюють домівки газом. І не виключено, що у подальшому вартість газу буде зростати щомісяця.

В уряді відреагували на встановлення тарифів на січень – очільник Кабміну Денис Шмигаль дав доручення тимчасовому виконувачу обов'язків міністра енергетики Юрію Вітренку перевірити обґрунтованість цін на газ та переглянути їх у бік зниження.

За декілька днів до цього Національна комісія з питань державного регулювання енергетики та комунальних послуг підвищила тарифи 23 теплоелектростанцій на тепло для населення з 1 січня 2021 року.

Серед регіонів найменше підвищили тариф для Дніпровської ТЕЦ – на 5,5%, а найбільше – для столичної "Євро-реконструкції", де ціна зросте на 49,7%.

Середньозважений тариф на тепло для населення після підвищення становитиме 1 121,71 грн/Гкал. Найвищий тариф в результаті зростання цін має Сєвєродонецька ТЕЦ – 1 471,54 грн/Гкал, а найнижчий – у ТЕЦ-2 Есхар (Харківська область) – 653,99 грн/Гкал.

Що стосується обґрунтувань такого підвищення тарифів, то регулятор заявив про значне зниження обсягів виробництва теплової енергії, підвищення заробітної плати для співробітників ТЕЦ, зростання цін на вугілля і газ та зростання витрат на послуги з розподілу газу.

З січня українцям доведеться платити й за електроенергію за новими цінами, а якщо точніше, то зникне пільговий тариф на комунальну послугу. Т. в. о. міністра енергетики Юрій Вітренко заявив, що уряд продовжив дію спеціальних обов'язків на ринку електричної енергії до 31 березня 2021 року, однак із 1 січня скасував пільгові 100 кВт-год. для побутових споживачів.

Тобто якщо в грудні українці сплачували за 100 кВт-год. 90 грн, то в січні ця сума становитиме 168 грн.

Новини за темою: У Міненерго пояснили зростання тарифів на електроенергію для населення

До того ж, з 1 січня планувалося і підвищення вартості електроенергії для побутових споживачів, однак уряд відтермінував це рішення до квітня.

Детальніше про ймовірні варіанти перегляду тарифів на електроенергію можна дізнатися тут.

Фото з відкритих джерел

З 1 січня 2021 року зросте вартість холодної води – 16 грудня НКРЕКП ухвалила рішення про затвердження тарифів для 44 компаній-постачальників комунальної послуги споживачам.

Чи допоможе субсидія

В умовах стрімкого підвищення тарифів на комунальні послуги українцям може стати в нагоді субсидія на оплату ЖКП. У Мінсоцполітики спрогнозували, що кількість звернень за нарахуванням соцдопомоги може збільшитися, і запевнили, що коштів, закладених у держбюджет на 2021 рік, на виплати субсидій вистачить.

"Коли ми фіксували цю цифру - 36,6 млрд грн, яка закладена на програми субсидій, нам було зрозуміло, які будуть ціни на газ, на електроенергію, і знову ж таки ми розуміли, що сьогодні 3 мільйони людей (отримувачів субсидії, - ред.), а може бути більше в цій програмі. Нам сьогодні цих коштів, прогнозуємо, буде достатньо, щоб пройти найкритичніші місяці - це листопад, це грудень, це січень і лютий, тому що це опалювальний сезон", - пояснила очільник відомства Марина Лазебна.

Однак, за її словами, дуже високі коливання тарифів можуть бути критичними.

Новини за темою: Підвищення тарифів на "комуналку": У Кабміні заспокоїли одержувачів субсидій

Хто може отримати субсидію у 2021 році

У Мінсоцполітики розповіли, що з 1 січня 2021 року зміняться правила отримання та умови подання державної допомоги українцям.

Очільниця відомства Марина Лазебна зазначила, що з нового року в Управлінні соцзахисту припинять особистий прийом громадян. Подати заяви для отримання субсидій та пільг українці зможуть, використовуючи платформу "Дія" або пошту. Також з цим питанням радять звертатися до місцевих громад.

З відкритих джерел

До того ж розширили коло отримувачів субсидій. Так, надано можливість отримувати житлову субсидію домогосподарствам, у складі яких є особи, що офіційно працюють за кордоном у країнах, з якими Україною не укладено договорів про соціальне забезпечення, або перебувають за кордоном у період догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.

Також уряд дозволив надавати житлові субсидії на загальних підставах особам, які набули право власності на житло протягом 12 місяців перед зверненням за призначенням субсидії, зокрема, шляхом успадкування, та особам, які не мають доходів і відповідно до законодавства звільнені від сплати єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування.

Варто зауважити, сьогодні житлова субсидія їм може призначатися лише за рішенням комісії.

Лазебна запевнила, що трьох мільйонів українців, які беруть участь в державній програмі на отримання субсидій, зміни не торкнуться.

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках PNK.TV

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.