Достроковий вихід на пенсію і збільшення пенсійного віку: Як в Україні хочуть змінити пенсійне законодавство

Топ-новина
Топ-новина
В Україні знову грядуть новації у пенсійній системі Фото з відкритих джерел

Зміни стосовно пенсійного віку можуть набути чинності вже з наступного року

Наразі на розгляді у Верховній Раді України знаходиться низка законопроектів, котрі передбачають внесення змін у пенсійне законодавство. Народні обранці можуть дозволити українцям достроково виходити на пенсію. Окрім цього, не виключено, що в Україні можуть знову підвищити пенсійний вік.

Далі – детальніше про ймовірні новації у пенсійній галузі нашої країни, що можуть стати реальністю вже наступного року.

Хто зможе достроково вийти на пенсію

На початку вересня поточного року парламент прийняв у першому читанні законопроект № 4668, який стосується "вдосконалення" пенсійного законодавства. Він має виправити помилку пенсійної реформи, проведеної у 2017 році, а також дає можливість деяким категоріям українців достроково вийти на пенсію.

Проект закону передбачає, що достроково можна вийти на пенсію за таких умов:

  • Особа була звільнена по ініціативі роботодавця через зміни в організації виробництва, зокрема через ліквідацію / реорганізацію / банкрутство / перепрофілювання підприємства / скорочення штату працівників / через невідповідність працівника займаній посаді / за станом здоров'я;
  • Якщо особі залишилося працювати до виходу на пенсію менше ніж 1,5 року;
  • Особа має необхідний для призначення пенсії страховий стаж – не менше 28 років (щоправда, у 2022 році необхідний стаж становитиме уже не менше 29);
  • Людина зареєстрована у службі зайнятості, де їй не знайшли роботу.

Ці зміни поки не ухвалені остаточно Фото з відкритих джерел

Тим часом у Міністерстві соціальної політики зазначають, що впровадження таких змін дозволить уряду заощадити чималу суму у державному бюджеті. Наразі середній розмір державної допомоги з безробіття становить трохи більше 5000 гривень, а середня пенсія – майже 3500 гривень. Справа у тому, що перебування на обліку у службі зайнятості протягом півтора року додає людині трудового стажу, а це означає, що її пенсія ще трохи зросте. Відтак, для держави вигідніше буде відправити таку людину на пенсію достроково, а не платити допомогу з безробіття. 

Щоправда, поки не відомо, чи буде у такому разі відряджання на пенсію примусовим, чи вибір все ж залишиться за потенційним пенсіонером.

Варто зазначити, що з 1 квітня 2021 року мінімальний пенсійний вік для жінок уже збільшили до 60 років, таким чином зрівнявши із пенсійним віком чоловіків. Це стало останнім підвищенням віку в рамках змін, розпочатих ще у 2011 році. 

Новини за темою: Кабмін ухвалив надання пенсій та субсидій через застосунок "Дія"

Коли планують збільшити пенсійний вік

Ще один законопроект стосується пенсійного законодавства – це проект закону № 5566, зареєстрований у травні поточного року. Станом на вересень документ ще не розглядали на пленарному засіданні Верховної Ради. Законопроект передбачає підвищення пенсійного віку для українців. До 2035 року його планують збільшити ще на рік – тоді він сягне 61 року.

Справа у тому, що з 1 січня 2023 року урядовці планують кожного року збільшувати пенсійний вік українців на один місяць. Це триватиме до 2035 року і загалом збільшення складе один рік – так, на пенсію можна буде виходити не в 60, а в 61 рік. За основу було взято досвід багатьох країн, де вік виходу на пенсію встановлений на рівні 65 років. Ідеться, зокрема, про Бельгію, Данію, Фінляндію, Австрію, Швецію, Швейцарію, Іспанію, Велику Британію та Ірландію, де пенсійний вік збільшують до 67-68 років. Там збільшення тривалості життя розглядається як важливий аргумент на користь подальшого збільшення пенсійного віку. 

Правила виходу на пенсію скоро можуть змінитися Фото з відкритих джерел

Окрім цього, вказаним законопроектом пропонують зменшити пенсійний вік на шість місяців за умови народження дитини та її догляду до шестирічного віку. Зменшення пенсійного віку для жінок на шість місяців буде передбачене за кожну дитину, незалежно від того, є родина багатодітною чи ні. При цьому зменшення пенсійного віку не може бути тривалішим, ніж три роки. 

Новини за темою: Підвищення пенсії в Україні: Хто отримає доплати у жовтні і чого очікувати пенсіонерам наступного року

Автори законопроекту № 5566 зазначають, що він має вирішити демографічну кризу, яка існує в Україні, шляхом реорганізації пенсійного забезпечення та підтримки сімей. Ухвалення законопроекту має допомогти покращити демографічну ситуацію в Україні. Аргументується це тим, що попри збільшення пенсійного віку, пропонується зменшити на 6 місяців пенсійний вік жінкам, які народили й виховали дитину. При цьому законотворці посилаються на міжнародний досвід, мовляв, за кордоном така практика працює ефективно. До прикладу наводять законодавство країн Європейського Союзу, а також США та країн Азії, яке сприяє економічному, соціальному та адміністративному розвитку суспільних відносин.

Передбачається, що два вказані законопроекти у разі ухвалення набудуть чинності з 1 січня 2022 року. Однак після прийняття їх мають підписати голова Верховної Ради та президент України.

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках PNK.TV

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.