Допомога при народженні дитини: Хто і як може отримати гроші та "пакунок малюка" в Україні

Топ-новина
Топ-новина
Фото з відкритих джерел

Кілька місяців тому правила виплати компенсації за "пакунок малюка" були трохи змінені

Наразі в Україні залишаються чинними кілька програм допомоги молодим батькам при народженні дитини. Йдеться про грошову підтримку, а також про "пакунок малюка" – гарантовану допомогу від держави у вигляді речей першої необхідності для новонародженого. При цьому реальний "пакунок" можна не брати, а отримати його грошима, таким чином монетизувавши. Проте правила монетизації "пакунку малюка" були дещо змінені, а з 2022 року його можуть збільшити.

Далі розповідаємо, як отримати гарантовану допомогу від держави і скільки грошей пропонують виплачувати за першу, другу та третю дитину.

Новації у монетизації "пакунку малюка"

Із 1 липня поточного року виплата грошової компенсації за "пакунок малюка" – одноразова допомога батькам новонародженого – проводиться за бажанням отримувачів одразу після народження дитини. При цьому батькам не потрібно чекати тридцять днів, щоб звернутися за призначенням грошової компенсації замість одноразової натуральної допомоги "пакунок малюка".

Також Міністерство соціальної політики хоче дозволити батькам новонароджених звертатися за отриманням грошової компенсації вартості "пакунку малюка" під час оформлення комплексної послуги "Е-Малятко" на порталі "Дія". Наразі Мінсоцполітики займається розробкою відповідних змін до законодавства України. Отримати "пакунок малюка" можуть не лише рідні батьки, а й усиновителі, батьки-вихователі, патронатні вихователі, опікуни новонародженого, прийомні батьки. 

"Пакунок малюка" Фото з відкритих джерел

Вартість "пакету малюка" не може становити менше трьох прожиткових мінімуми для дітей до 6 років:

 • Станом на 1 січня 2021 року – це 5763 гривні;
 • Станом на 1 липня 2021 року – це 6039 гривень;
 • Станом на 1 грудня 2021 року – це 6300 гривень. 

Новини за темою: У Китаї офіційно скасували штрафи за народження третьої дитини

Як отримати речі чи кошти для дитини

Щоб отримати "пакунок малюка" у натуральному вигляді чи грошову компенсацію за нього, батьки чи опікуни немовляти протягом 12 місяців з дня народження дитини мають звернутися до "ПриватБанку". У відділенні банку отримувач повинен відкрити рахунок зі спеціальним режимом використання, а пізніше йому видадуть спеціальну соціальну картку, яку можна використовувати лише в рамках отримання допомоги після народження дитини. 

Пакунок малюка

Далі алгоритм отримання грошей такий – потрібно звернутися до структурного підрозділу з питань соціального захисту населення за місцем проживання/перебування із заявою та пакетом документів. Зокрема, йдеться про:

 • копія свідоцтва про народження дитини;
 • копія посвідки на постійне проживання/посвідчення біженця/довідки про звернення за захистом в Україні/посвідчення особи, яка потребує додаткового захисту (для іноземців та осіб без громадянства);
 • копія документа про присвоєння реєстраційного номера облікової картки платника податків;
 • копія рішення про встановлення опіки (у разі здійснення опіки над дитиною);
 • копія рішення про влаштування дитини в сім'ю патронатного вихователя (для патронатного вихователя);
 • довідка з пологового будинку про неотримання одноразової натуральної допомоги "пакунок малюка" (у разі народження дитини у пологовому будинку у 2020 році).

Новини за темою: У Британії дитині на день народження подарували Lego з кілограмом кокаїну

Продовження виплат компенсацій за "пакунок малюка"

Міністерство соціальної політики розробило і підготувало проект постанови Кабінету міністрів щодо одноразової допомоги "пакунок малюка" і виплати грошової компенсації його вартості. Планується дещо зсунути термін пілотного експерименту з виплати грошової компенсації із 31 січня 2021 року на 31 січня 2023 року. 

Новою редакцією проекту постанови від Мінсоцполітики пропонується уточнити механізм звернення українців за отриманням грошової компенсації за "пакунок малюка" шляхом подання заяви у паперовому вигляді або в електронній формі під час оформлення послуги "Е-Малятко".

Документ передбачає, що замість Міністерства соціальної політики питанням призначення виплат займеться новостворений орган – Національна соціальна сервісна служба.

Трохи про суму держдопомоги при народженні дитини

Починаючи з 2014 року українці при народженні дитини отримують 41 280 гривень. Одноразово спершу виплачується 10 320 гривень, а решта суми ділиться на щомісячні виплати протягом трьох років по 860 гривень. Допомогу може отримати один із батьків дитини або опікун, котрий постійно мешкає разом з дитиною на території України. 

Кабмін пропонує збільшити розмір виплати при народженні малюка. Про це йдеться у законопроекті № 5585-1 від 1 червня 2021 року:  

 • з 1 січня 2022 року допомога при народженні дитини становитиме 50 000 гривень. Перша виплата буде становити 25% від суми (12 500 гривень), далі рівними частинами (10 041 гривня) протягом 36 місяців;
 • з 2023 року проводитимуть щорічну індексацію виплат. 

Заяву на отримання грошової допомоги і необхідні документи приймають посадові особи виконавчого органу або центру надання адміністративних послуг по всій Україні. Виплата грошей за народження дитини здійснюється органами соціального захисту населення за місцем проживання заявника.

Аби отримати від держави грошову допомогу за народження дитини, потрібно надати такі документи:

 • заява одного з батьків (опікуна) встановленого зразка;
 • копія свідоцтва про народження дитини (з пред’явленням оригіналу).

Заяву про призначення допомоги при народженні дитини можна подати в електронній формі структурному підрозділу з питань соціального захисту населення. Додатково для опікунів потрібно подати копію рішення про встановлення опіки. 

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках PNK.TV

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.