Донбас, енергонезалежність і відкрите небо. Підсумки саміту Україна - ЄС

Топ-новина
Топ-новина
Володимир Зеленський, Шарль Мішель та Урсула фон дер Ляєн на саміті Україна-ЄС Офіс президента

У межах саміту між Україною та ЄС було укладено низку угод

У Києві 12 жовтня відбувся 23-й саміт України і Європейського Союзу. Участь у ньому взяли президенти України, Європейської ради та Єврокомісії – Володимир Зеленський, Шарль Мішель та Урсула фон дер Ляйен. У підсумку Україна отримала довгоочікувану угоду про відкрите небо, підтримку у врегулюванні ситуації на Донбасі, поверненні Криму та в низці інших питань.  Детальніше про результати саміту розповідаємо у матеріалі. 

Які угоди підписано

У межах саміту між Україною та ЄС було укладено Угоду про спільний авіаційний простір. Вона передбачає безпеку польотів, авіаційну безпеку, організацію повітряного руху, гармонізацію соціальної сфери та захисту довкілля. Очікується, що угода сприятиме взаємному доступу до ринків авіаперевезень з рівними умовами конкуренції та повагою до однакових правил.

“Це високі стандарти безпеки польотів, нові можливості для громадян і бізнесу, більша кількість рейсів та ширша географія подорожей", – заявив Володимир Зеленський. 

Підписання Угоди сприятиме поглибленню економічних, культурних і транспортних зв’язків між Україною та державами-членами ЄС.

Двадцять третій Саміт Україна – Європейський Союз Офіс президента

Крім того, була підписана Угода про участь України в європейській програмі фінансування досліджень та інновацій Horizon Europe. Її метою є вирішення глобальних проблем та сприяння промислової модернізації. Програма фінансується на суму у 100 мільярдів євро. Кошти виділяються на дослідження та інновації в 2021-2027 роках.

У ході саміту було підписано ще одну Угоду про участь України в програмі Creative Europe. Вона спрямована на розвиток сектора культурних і креативних індустрій в країнах Європи, посилення конкурентоспроможності європейської аудіовізуальної продукції, а також просування та захист культурної і мовної різноманітності.

Енергетика 

Багато часу на переговорах було приділено питанню енергобезпеки. Після саміту Володимир Зеленський заявив, що метою України є досягнення енергетичної незалежності. Цього планується досягти кількома шляхами. 

По перше, в Україні за підтримки ЄС запровадять велику програму з енергомодернізації. За словами президента, на її реалізацію потрібно приблизно 300 мільярдів гривень.  Програма передбачає не лише утеплення кожної домівки, але і заміну мереж по всій державі. 

“Ми точно її (програму з енергомодернізації - ред.)  запровадимо. За підтримки фахівців та фінансової допомоги з боку країн ЄС це буде швидше. В будь-якому разі ми це вже будемо починати робити наступного року – ми не можемо чекати, коли нам погрожує сусід відключенням чи зменшенням об’єму газу”, - заявив Володимир Зеленський.

По-друге, в Україні планують розвивати атомну енергетику. Кроком до цього стало підписання меморандуму між американською компанією Westinghouse і НАЕК "Енергоатом". Водночас Зеленський наголосив на необхідності збереження транзиту російського газу по території України. 

Президент Європейської комісії Урсула фон дер Ляєн зазначила, що українські та європейські експерти розглядають різні сценарії. За її словами, є декілька напрямів роботи: транзит газу через територію України та дохід від нього, безпека поставок газу та стратегічні можливості газових сховищ.

Двадцять третій Саміт Україна – Європейський Союз Офіс президента

Володимир Зеленський заявив, що завершення будівництва "Північного потоку – 2" ставить перед Україною нові виклики та може впливати на її енергетичну безпеку. 

Зважаючи на це, Україна і ЄС домовилися про започаткування стратегічного енергетичного діалогу високого рівня. 

Донбас і Крим

Однією з ключових тем саміту стала Координація кроків України та ЄС для досягнення миру на Донбасі. Володимир Зеленський заявив про готовність держави долучитися до співпраці в межах ініціативи ЄС про визначення 2022 року роком європейської оборони. 

У спільній заяві України і ЄС відповідальність за відсутність прогресу у мирному врегулюванні на Донбасі була покладена на Росію. 

“Ми підтвердили нашу повну підтримку зусиль Нормандського формату, Тристоронньої контактної групи, а також ОБСЄ, включаючи її Спеціальну моніторингову місію в Україні. Ми підкреслили важливість повного впровадження заходів, про які було домовлено під час Нормандського Саміту в Парижі в грудні 2019 року, а також повного виконання Мінських домовленостей, підкреслюючи відповідальність Росії як сторони конфлікту”, - йдеться у документі

Двадцять третій Саміт Україна – Європейський Союз Офіс президента

Володимир Зеленський закликав Євросоюз посилити санкції проти Росії. На думку президента, до списку мають увійти всі, хто брав участь в організації та проведенні виборів до Держдуми РФ в Криму і ОРДЛО. 

Президент Європейської ради Шарль Мішель від імені ЄС засудив незаконну анексію Криму та Севастополя та запевнив у підтримці територіальної цілісності України. 

“Будьте певні, що ви маєте підтримку 27 країн, зокрема в ініціативі Кримської платформи. Потрібно мобілізувати наші спільні зусилля для безпеки”, – наголосив Шарль Мішель.

У ЄС підтримали повне виконання Мінських угод і закликали Росію взяти на себе відповідальність за конфлікт. 

Інтеграція з ЄС

У ході 23-го Саміту Україна-ЄС сторони обговорили прогрес у імплементації Угоди про асоціацію. Володимир Зеленський відзвітував про виконання реформ в Україні та заявив, що очікує від керівництва Євросоюзу та держав-членів сміливості й далекоглядності.

У питанні впровадження реформ в Україні Європейський Союз чітко підтримав судову реформу й закони, ухвалені для її реалізації. Крім того, відзначено успіхи в антикорупційній політиці та деолігархізації.

Двадцять третій Саміт Україна – Європейський Союз Офіс президента

Голова Європейської ради Шарль Мішель зауважив, що інтеграція України та Євросоюзу має втілюватися у конкретних кроках. Цьому сприятимуть угоди, підписані за результатами Саміту. Президент Європейської комісії Урсула фон дер Ляєн наголосила, що ЄС підтримує Україну на шляху реформ. Це стосується реформування судової влади, Конституційного Суду, боротьби з корупцією та зменшення впливу олігархів.

Підсумки саміту

За підсумками 23-го саміту Володимир Зеленський, Шарль Мішель і Урсула фон дер Ляєн підписали спільну заяву. Вона охоплює зовнішньополітичний, економічний блоки та питання впровадження реформ. 

В економічному блоці документа зафіксовані досягнення у сфері економіки та прописані подальші перспективи України. У заяві зазначено, що Україна почне ще глибшу інтеграцію у внутрішній ринок Євросоюзу. За словами заступника керівника Офісу президента Ігоря Жовкви, таких положень у спільних заявах України та ЄС раніше не було.

Крім того, в документі визначено основні успіхи України в імплементації Угоди про асоціацію та інтеграції з європейським ринком. В Офісі президента очікують, що наступним кроком стане угода про “промисловий” безвіз. 

“Домовлено якнайшвидше завершити другу фазу попередньої оціночної місії української інфраструктури якості з тим, щоб вийти на початок офіційних переговорів уже наступного року”, - додав Ігор Жовква.

Двадцять третій Саміт Україна – Європейський Союз Офіс президента

У політичній частині заяви пріоритетним залишається питання безпеки, якому присвячено сім пунктів. 

“Поряд з традиційними сигналами про підтримку з боку ЄС суверенітету й територіальної цілісності України чітко сказано, що Росія є стороною конфлікту на Донбасі. Також чітко підтримано необхідність деокупації Криму та засвідчено підтримку Кримської платформи й декларації, яку схвалили держави-члени ЄС”, - заявив заступник керівника ОП. 

Новини за темою: Рішення про створення військової місії на саміті Україна - ЄС не приймуть, - Боррель

Наразі в Євросоюзі опрацьовується можливість започаткування військової дорадчо-тренувальної місії ЄС в Україні за підтримки литовської сторони.

Важливим є ті те, що за результатами Саміту було домовлено розпочати діалог високого рівня з питань енергетики. Це свідчить про те, що Україна буде долучена до діалогу з усіма державами-членами ЄС, і не лише щодо питань газу.

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках PNK.TV

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.