День Святої Трійці: Традиції відзначення та історія свята

Топ-новина
Топ-новина
Сьогодні - Трійця Фото з відкритих джерел

Трійця – це день, коли прославляють триєдиного Бога: Бога Отця, Бога Сина і Бога Духа Святого

Християни східного обряду сьогодні відзначають велике свято – Трійцю, відому ще як Зелена неділя, П’ятидесятниця, Сходження Святого Духа. Його святкують на 50-й день після Великодня і на десятий день після Вознесіння Христа на небо – так Трійця символічно завершує весняний цикл, а з цього дня починається літо. Це свято у православ'ї входить до числа двонадесятих свят, тоді як у католицькій церкві має найвищий статус.

Далі розповідаємо про традиції святкування Трійці і найголовніші заборони цього дня.

Історія свята Трійці

Трійця отримала свою назву на честь сходження Святого Духа на апостолів, котрі були учнями Ісуса Христа. За Біблією, після вознесіння Ісуса на небо апостоли сповнились Духом Святим, отримали здатність розмовляти різними мовами та почали проповідувати християнство у світі. Після цього вони стали святкувати Трійцю, щоб увіковічити сходження Святого Духу.

З того часу це свято нагадує про святу Трійцю – три прояви Всевишнього: у вигляді Бога-Отця, Бога-Сина і Бога-Святого Духа. 

Символічно, що саме зі сходження Святого Духа на апостолів починається історія створення святої вселенської апостольської Церкви, з якої походять усі сучасні християнські громади. Першим християнським храмом став будинок на горі Сіон у Єрусалимі, де перебували апостоли і Матір Божа під час сходження Святого Духа – тепер це Сіонська світлиця.

Свято П'ятидесятниці почали широко відзначати після 381 року, коли церква прийняла догмат про Трійцю, визнавши існування єдиного Бога одночасно у трьох проявах. 

Новини за темою: Церкви на воді, гейзери та кар’єри з пейзажами Мальдів: Топ-10 надзвичайних місць України

Як Трійцю відзначають в Україні

Цього дня у православних храмах проходить одна з найурочистіших та найвеличніших служб у році: підлогу храму устеляють свіжою зеленою травою, ікони прикрашають березовими гілками та квітами. Після завершення служби (вперше після Пасхи) читаються колінопреклонні молитви та молитва Святому Духу. Віряни несуть до храмів трави і освячують їх після служби. Такі оберемки прийнято зберігати цілий рік і використовувати для лікувальння. 

На Трійцю оселі прикрашають зеленню Фото з відкритих джерел

До свята Трійці віряни прикрашають своє житло живими квітами, гілками дерев, мелісою, любистком, чебрецем, м'ятою (при цьому не варто приносити додому осику і вербу). Зелень символізує відродження всього живого на землі.

Перед святкуванням Трійці проходить Вселенська Троїцька поминальна субота. Цього дня вшановують пам'ять померлих родичів, читають особливі поминальні молитви. До того ж у суботу заведено відвідувати кладовища.

Трійцю святкують у неділю, а наступного дня, у понеділок, відзначають День Святого Духа. За народним повір'ям, погода цього дня визначає, яким буде все літо. 

Новини за темою: Молчанов: Перейменувати церкву - це як змінити ім’я та прізвище

Що заборонено робити на Трійцю

Свята Трійця — радісне свято, тому цього дня не дозволяється важко працювати на городі, поратися по господарству, не можна шити, прати, майструвати, прибирати на подвір'ї та вдома. Усе це потрібно зробити за кілька днів до свята. Важливо пам’ятати, що заборона діє і на наступний день – День Святого Духа.

На Трійцю немає жодних заборон щодо вживання певних продуктів — дозволені всі страви. Багато хто відзначає свято у колі рідних та близьких людей за святковим столом. Раніше головним частуванням був коровай.

Окрім цього, кілька сторіч тому українці мали традицію свататися на Трійцю, бо вірили, що сватання цього дня та одруження на Покрову 14 жовтня – це запорука щасливого подружнього життя. Також можна освідчуватися або робити заручини, але заборонено одружуватися і вінчатися. Не варто також відвідувати кладовища, для цього є спеціальний день – Троїцька Батьківська субота.

Не варто цього дня купатися у водоймах — в стародавні часи день Трійці називали русалчиним і вірили, що русалки можуть втопити людину.

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках PNK.TV

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.