День матері в Україні та світі: Історія і суть свята кожної мами

Топ-новина
Топ-новина
День матері відзначають у всьому світі Фото з відкритих джерел

Українці відзначають День матері навесні

День матері — одне з небагатьох нерелігійних свят та міжнародних днів, що відзначаються у всьому світі, незалежно від мови, релігії та традицій народів. У всього на світі є мама, тому "мамин" день має існувати у кожній країні. В Україні цей день відзначають у другу неділю травня, починаючи з 2000 року.

У світі свято відзначають у різні дні, найчастіше у березні чи травні, і приписують йому велике значення – це своєрідне чествування матерів, материнства та впливу матерів у суспільстві.

Історія Дня матері у світі

Дню матері багато років і століть – ще у XVII сторіччі у Великій Британії люди відзначали так звану Материнську неділю у четверту неділю Великого посту. Цей день був присвячений матерям по всій країні.

Окремий день для відзначення Дня матері з'явився у США з легкої руки пацифістки Джулії Ворд Гоув у 1872 році. Вона запропонувала вшановувати єдність матерів у боротьбі за мир, але ідея у такій трактовці не влаштувала громадськість.

Згодом, вже у 1907 році, американка Анна Джарвіс запропонувала вшановувати матір і її величезну роль у житті кожної людини. Така ініціатива була продиктована власним життям – так Анна прагнула увіковічнити пам'ять про свою матір, громадську діячку Анну Марію Рівз-Джарвіс.

Анна писала десятки листів до державних установ і особисто громадським діячам та політикам з проханням-пропозицією виступити за встановлення дня вшанування матерів. Зрештою у 1910 році штат Вірджинія першим визнав День матері офіційним святом.

День матері - гарна нагода привітати мам Фото з відкритих джерел

Офіційно День матері було встановлено Конгресом США 8 травня 1914 року. Тоді ж президент США Вудро Вільсон оголосив другу неділю травня національним святом на честь усіх американських матерів. Одразу після завершення Першої світової війни це свято стало народним у Швеції, Норвегії, Данії, Німеччині.

За кілька років у другу неділю травня стали відзначати День матері у 85-ти країнах, зокрема, у Гонконгу, Індії, Мексиці, Нікарагуа, ОАЕ, Пакистані, Катарі, Саудівській Аравії, Австралії, Бельгії, Бразилії, Данії, Естонії, Фінляндії, Греції, Індії, Італії, Колумбії, Нідерландах, Новій Зеландії, Словаччині, Швейцарії, Хорватії, Туреччині, Чехії, Японії, Канаді.

Але є країни, у яких День матері з тих чи інших причин відзначають в інші дні. У Норвегії це друга неділя лютого, у Грузії – 3 березня, в Азербайджані, Болгарії, Вірменії, Казахстані, Сербії, Словенії, Узбекистані, Чорногорії – 8 березня, у Єгипті, Іраку, Лівані, Лівії – 25 березня,  в Іспанії, Литві, Румунії, Угорщині, Португалії – перша неділя травня, у Польщі – 26 травня, у Монголії – 1 червня, у Білорусі – 14 жовтня, у Північній Кореї – 16 листопада, у Росії – в останню неділю листопада, а у Індонезії – 22 грудня.

В Австралії почали дарувати матерям подарунки у 1924 році з ініціативи Джанет Гайден, мешканки Сіднею. Вона поклала початок цій милій традиції під час візиту до пацієнта в Ньюїнгтонському державному будинку для жінок. Там вона побачила десятки самотніх жінок, у яких не було рідних та близьких. Щоб якось розвеселити їх, Джанет зібрала пожертвування від школярів і місцевих підприємців та на ці гроші купила невеликі дарунки. З того часу щороку Джанет Гайден збирала пожертвування від підприємців і навіть від мера та дарувала подарунки жінкам, у яких не залишилося рідних.

Тепер на День матері австралійці дарують мамам квіти хризантеми. Це осіння квітка, але її обрали символом Дня матері через назву, що англійською звучить як chrysanthemum і закінчується на "mum", тобто "ма".

Тим часом у Японії вперше відзначили День матері 6 березня 1931 року на честь дня народження Імператриці Коджюн. Свято відзначили за ініціативи Асоціації жінок Великої Японії, але воно не прийшлося до вподоби громадянам. Проте вже після Другої світової війни, у 1949 році, уподібнюючись до американців, японці стали відзначати День матері у другу неділю травня та дарувати цього дня гвоздики.

Новини за темою: Куди піти на 9 Травня: Топ історичних музеїв України, які без слів розкажуть про війну

День матері в Україні: історія і традиції

Друга неділя травня має певний символізм у відзначенні Дня матері. Травень вважається місяцем Пречистої Діви Марії, матері Бога. А до неї у молитвах звертаються всі християни світу, просячи заступництва і допомоги. Земний, людський День матері – це ніби символ і честь для Божої матері та певна асоціація з нею всіх матерів.

До українців День матері вперше прийшов у 1928 році. Тоді Союз українок Канади ініціював відзначення цього дня. А наступного року за ініціативи Олени Кисілевської, редакторки тижневика "Жіноча доля", його святкували у Львові та у Тернопільській області.

Організації "Просвіта", "Рідна школа", "Пласт", "Сокіл" почали організовувати святкові концерти, тематичні конференції та фестивалі на Східній Галичині. З тих пір День матері в Україні відзначають гучно і масштабно.

Щоправда, у 1939 році День Матері був заборонений радянською владою і залишався під забороною весь період існування Радянського Союзу. Але вже у 1990 році завдяки зусиллям громадських організацій, знову-таки Союзу українок, День матері повернувся в Україну. 

Коли Україна здобула незалежність, День матері був відновлений і святкувався вже відкрито. А у 1999 році його офіційно встановили святом, яке відзначається у другу неділю травня згідно з указом президента України "Про День матері" від 10 травня 1999 року № 489/99. 

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках PNK.TV

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.