День боротьби проти СНІДу: Що світ знає про хворобу ХХІ сторіччя і як від неї вберегтися

Топ-новина
Топ-новина
фото з відкритих джерел

СНІД – проблема, болюча для всього людства, яка давно є предметом обговорень серед лікарів і вчених у всьому світі

Щороку 1 грудня усі країни відзначають Всесвітній день боротьби зі СНІДом. Цей день був встановлений Всесвітньою організацією охорони здоров’я і вперше відзначений  у 1988 році. Він став днем об’єднання людей для підвищення обізнаності про СНІД, його присвячено спростуванню міфів та чуток про цю хворобу і підтримці людей, котрі стикнулися з інфікуванням.

Далі розповідаємо про Всесвітній день боротьби зі СНІДом, а також про кілька популярних міфів стосовно ВІЛ та СНІД, які насправді не мають під собою жодних доведених обґрунтувань.

Що людство знає про СНІД?

Вже майже сорок років людство знає, що синдром набутого імунодефіциту людини викликаний поширенням ВІЛ-інфекції. Загальноприйнятою назвою хвороби зараз є ВІЛ-інфекція, що вражає імунну систему людини і знижує протидію організму різноманітним захворюванням. Інакше кажучи, розвиток і функціонування вірусу в організмі людини впливає на її імунну систему таким чином, що низка інфекційних хвороб (так звані ВІЛ-асоційовані) і пухлин стають причиною смерті. Перший випадок СНІДу було зафіксовано у США у 1983 році. Станом на зараз у світі хворіють на ВІЛ-інфекцію 36,7 мільйона людей.

Про групи ризику. За визначенням ВООЗ, ключові групи населення, що мають підвищений ризик ВІЛ-інфікування у всіх країнах і регіонах – це чоловіки, які мають статеві контакти з чоловіками; споживачі ін’єкційних наркотиків; особи, які перебувають у в’язницях; працівники сфери сексуальних послуг та їхні клієнти; трансгендерні особи.

Про виникнення. Збудником хвороби є вірус, що називається ВІЛ (вірус імунодефіциту людини) і має три типи: ВІЛ 1, ВІЛ 2 (поширені у Західній Європі) та ВІЛ 3 (поширений у США та Африці). ВІЛ вражає Т-лімфоцити, які слугують для його розмноження, та макрофаги, що розносять його по організму. Із часом ВІЛ руйнує Т-лімфоцити, організм людини втрачає здатність опиратися навіть найпростішим інфекціям, далі активізується умовно-патогенна флора організму і підвищується ймовірність смертельних запалень, хвороб нервової системи та/або розвитку онкологічних захворювань. 

Новини за темою: Для боротьби зі СНІДом, туберкульозом і COVID-19: Україна отримала майже 36 млн доларів

Про інфікування. Зараження ВІЛ можливе у таких випадках: при статевому контакті з інфікованою людиною; при кровообміні з інфікованим (у тому числі при ін'єкційному вживанні наркотиків, пересадці органів інфікованої людини здоровій); при годуванні малюка грудним молоком інфікованою матір'ю.

фото з відкритих джерел

Відомо, що існує так званий період вікна – 2-6 місяців, коли ВІЛ уже присутній у крові людини, але аналіз на антитіла ще показують негативний результат. Це період, коли імунна система ще не до кінця втратила захисні властивості, але людина вже може передати вірус. 

Про симптоми. У більшості людей після зараження ВІЛ не спостерігається жодних симптомів. Іноді через декілька днів після інфікування у невеликого числа заражених гостро з'являються ознаки: збільшення лімфовузлів, гарячка, слабкість, поява швидкоминучого висипу, головний біль, іноді серозний менінгіт тощо. Це має назву гострого ретровірусного синдрому. Ці ознаки за кілька тижнів минають самі собою. Проте наявність такого синдрому є предиктором швидкого перебігу ВІЛ-інфекції з можливістю іноді блискавичного розвитку СНІДу. У тих осіб, в яких не було гострого ретровірусного синдрому, безсимптомний перебіг хвороби після зараження може тривати декілька років. 

Новини за темою: Moderna розробила вакцину проти ВІЛ/СНІДу

Як діагностують СНІД?

Ранній період ВІЛ-інфекції є безсимптомним, тому виявити його можна лише за допомогою дослідження крові пацієнта на наявність у ній антитіл (протеїнів, за допомогою яких організм бореться з хворобою) до компонентів ВІЛ. Але це можливо тільки через 1-3 місяці після зараження.

Рання діагностика допомагає отримати більш-менш ефективне лікування тоді, коли імунна система ще може боротися з ВІЛ.

фото з відкритих джерел

При цьому діти, що народжуються від ВІЛ-інфікованих матерів, можуть бути вражені вірусом, а можуть народитися повністю здоровими. Але у будь-якому випадку протягом перших кількох місяців життя мають у крові антитіла, отримані від матері. Примітно, що у разі відсутності симптомів діагноз "ВІЛ-інфекція" може бути поставлений лише у дітей віком понад 15 місяців. Нові технології виявлення самого вірусу використовуються для діагностики ВІЛ-інфекції у дітей віком від 3 до 15 місяців. 

Експрес-тести дозволяють отримати результат протягом 10-30 хвилин без використання спеціального лабораторного обладнання для проведення імуноферментного аналізу. Матеріалом для дослідження можуть бути зразки сечі, слини, цільної крові, сироватки або плазми крові. 

Новини за темою: Секрети довголіття: П'ять захворювань, які виникають при відмові від сніданку

Що відносять до профілактики СНІДу?

Ані вакцини, ані препаратів, ані профілактики ВІЛ-інфекції не існує. Тому до профілактичних заходів можна віднести хіба що обмеження впливу чинників ризику: відмова від прийому ін’єкційних наркотиків, відмова від випадкових статевих контактів і проведення інвазивних маніпуляцій (манікюр, педикюр, татуювання, ін’єкції, проколювання вух, пірсинг тощо), використання механічних засобів контрацепції, перевірка донорської крові. Багато з тих, хто уже інфікований ВІЛ, не має жодних симптомів захворювання, тому неможливо бути впевненим у тому, що статевий партнер не є ВІЛ-інфікованим, якщо немає негативних результатів його перевірки.  

Інакше кажучи, єдиний спосіб запобігання інфекції – це уникнення ситуацій, що несуть ризик зараження. 

Новини за темою: МОЗ прогнозує за 3-5 років сплеск хвороб, які "проґавили" через COVID-19

Де і як поширюється хвороба

Під егідою Всесвітньої організації охорони здоров'я діє міжнародна медична організація AIDS Care Education and Training, що займається профілактикою поширення ВІЛ-інфекції та підтримкою хворих на ВІЛ-інфекцію/СНІД, у різних країнах Європи, Африки, Азії, Америки й Австралії.

фото з відкритих джерел

Згідно з дослідженнями станом на кінець 2009 року, з початку епідемії ВІЛ заразилися майже 60 мільйонів людей, близько 25 мільйонів людей померли від захворювань, пов'язаних із ВІЛ. Станом на 2006-2007 роки у десятку країн з найбільшою кількістю ВІЛ-інфікованих громадян увійшли: Індія (6,5 млн), ПАР (5,5 млн), Ефіопія (4,1 млн), Нігерія  (3,6 млн), Мозамбік (1,8 млн), Кенія (1,7 млн), Зімбабве (1,7 млн), США (1,3 млн), Росія (1 млн), КНР (1 млн).

За даними ВООЗ, станом на кінець 2019 року в світі налічувалося 38 мільйонів людей, що живуть з ВІЛ-інфекцією. У 2019 році від асоційованих із ВІЛ причин у всьому світі померло 690 тисяч людей та було зареєстровано 1,7 мільйона нових випадків ВІЛ-інфекції.  

Новини за темою: Штам коронавірусу "Дельта" швидко призводить до тяжкого перебігу хвороби, - Кузін

Міфи про інфікування СНІДом і його лікування

Про ліки. Ліків від ВІЛ-інфекції не існує і ніколи не існувало, але є лікування. Існують препарати, котрі так чи інакше посилюють захисні функції імунної системи людини і не дають різноманітним інфекціям вкоренитися в організмі.

Так, вірус можна контролювати і запобігати його передачі іншим людям завдяки ефективному лікуванню антиретровірусними препаратами.  ВООЗ рекомендує призначати постійну АРТ (антиретровірусну терапію) всім людям, що живуть з ВІЛ, незалежно від стадії перебігу хвороби.

Про передачу ВІЛ/СНІДу. Вірус не передається через обійми або поцілунок, якщо у слині немає домішок крові і відкритої рани у роті; через рукостискання; через кашель і чхання; при проживанні в одній квартирі; при використанні спільної ванни, туалету, басейну; при користуванні спільним посудом; через укуси комах; при використанні спільного телефону, через піт або сльози, якщо у них немає домішок крові.

Про "живучість" вірусу. Відомо, що вірус СНІДу нестійкий і гине при перебуванні у температурі 56 градусів протягом 10 хвилин, також миттєво гине під час кип'ятіння. Також можуть бути використані спеціальні розчини для дезінфекції. При цьому спирт не знищує ВІЛ.  

День боротьби проти СНІДу, що відзначається 1 грудня, покликаний об’єднати людей у всьому світі для демонстрації підтримки тим, хто був інфікований вірусом і живе з ним. Також це день пам’яті тих, хто помер внаслідок цього захворювання.   

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках PNK.TV

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.