Чи знає президент США Джо Байден про реальний стан справ зі свободою слова в Україні

Ганна Герман
Ганна Герман

Народний депутат України V, VI, VII скликань

з відкритих джерел

Формулюючи запитання у такий спосіб, я жодним чином не ставлю під сумнів обізнаність пана Байдена про ситуацію в моїй країні. У Білому домі, напевно, знають абсолютно все (а може, і більше) про політичні, економічні, фінансові, соціальні та інші проблеми країни, яка через історичні обставини, пов'язані головним чином з проблемою взаємин Сполучених Штатів і Росії, вже тривалий час перебуває в зоні їх підвищеної уваги.

Я не поставила знак питання в кінці заголовка до цього матеріалу. Отже, запитання риторичне. Інша річ - як оцінюють у Білому домі наслідки порушення принципів демократії в країні, керівництво якої заявляє про досягнення рівня повної відповідності стандартам цивілізованої держави.

Адже ми ведемо мову про принципи, а не про політичні уподобання, чи не так? Про те, що Україна прагне стати стратегічним партнером США. Але партнером яким? Тільки лише у сфері оборони? Схоже, що так. В іншому нинішній політичний режим в Україні діє, виходячи з власних уявлень про те, що таке демократія, зокрема свобода слова.

2 лютого 2021 року без постанови суду Указом президента Володимира Зеленського № 43/2021 від 02.02.2021 "Про застосування персональних спеціальних економічних та інших обмежувальних заходів (санкцій)" було закрито інформаційні телеканали "112 Україна", NewsOne і ZIK.

Ось реакція цивілізованого світу щодо цих санкцій. Секретар Міжнародної федерації журналістів Ентоні Белланжер назвав такі обмеження неприйнятними в умовах демократії. Генеральний секретар Європейської федерації журналістів Рікардо Гутьєррес заявив, що вони не відповідають міжнародним стандартам свободи слова і свободи преси.

Управління Організації Об'єднаних Націй з прав людини у своєму звіті висловило стурбованість тим, що закриття трьох телеканалів президентом України Володимиром Зеленським загрожує свободі висловлення думки в Україні. В ООН переконані, що рішення президента Зеленського про закриття телеканалів "112 Україна", NewsOne і ZIK суперечить міжнародним стандартам у галузі прав людини. "Це рішення суперечить міжнародним стандартам в галузі прав людини, оскільки йому не вистачає обґрунтування необхідності і пропорційності, і його не було ухвалено незалежним органом", — йдеться в оприлюдненому 1 червня 2021 році звіті цієї організації.

Ще до незаконного закриття телеканалів, журналісти NewsОne, "112 Україна" та ZIK зазнавали нападів, під час прямих ефірів їм погрожували фізичною розправою і переслідуванням. У ніч на 13 липня 2019 року будівлю, в якій розташований телеканал "112 Україна", було обстріляно з гранатомета. Відповідно до Кримінального кодексу України обстріл телеканалу було кваліфіковано як "терористичний акт". Українська влада досі проявляє повну бездіяльність у розслідуванні цього випадку.

Свого часу в українських медіа з'явилася інформація про те, що двох з трьох суддів, на розгляді яких перебуває справа про продовження ліцензій телеканалу, викликали до глави Офісу президента України. Телеканал заявив про те, що результатом прямого тиску на суддів може стати припинення цифрового мовлення, за яким відбудеться заплановане владою припинення супутникового мовлення і вибивання каналу з кабельних мереж.

8 липня 2019 року телеканал повідомив про вимушене скасування першого неполітичного телемосту між Україною та РФ через погрози з боку праворадикальних організацій. Увечері того ж дня члени праворадикальних організацій закидали територію телеканалу NewsOne фаєрами і вибуховими пакетами.

з відкритих джерел

Бездіяльність влади спровокувала активізацію діяльності радикалів, які розпочали кампанію з перешкоджання роботі телеканалів "112 Україна", NewsOne та ZIK. Колишній керівник регіонального відділення військово-політичного руху "Правий сектор" Сергій Стерненко закликав не приймати на роботу співробітників телеканалів "112 Україна", NewsOne і ZIK. На своїй сторінці у Facebook він створив список з персональними даними всіх співробітників телеканалів. Також у телеграм-каналі з'явився і Google-документ з іменами, прізвищами, номерами телефонів і персональними даними співробітників каналів. Учасники цієї кампанії закликали до розправи над співробітниками медіа. Жодних дій для захисту журналістів влада не зробила.

26 лютого 2021 року журналісти незаконно закритих телеканалів "112 Україна", NewsOne та ZiK створили новий телеканал - "Перший Незалежний". Він стартував на телебаченні о 18:00, але під тиском влади і правоохоронних органів його було від'єднано від мовлення за годину після початку ефіру. Телекомунікаційні та кабельні провайдери, а також супутникові оператори отримали вказівку від СБУ не надавати жодних послуг телеканалу, попри чинні договори та угоди. Водночас секретар РНБО Олексій Данілов 26 лютого повідомив, що влада нібито не має жодного стосунку до вимкнення сигналу каналу "Перший Незалежний".

Прикладів переслідувань, нападів на журналістів, перешкоджання виконанню ними своїх професійних обов'язків в Україні багато. Перераховувати їх немає сенсу, тому що навіть поодинокий випадок порушення основних прав і свобод людини в демократичній країні заслуговує миттєвої реакції держави у вигляді відновлення зневажених прав. На жаль, в Україні так не відбувається.

Пройшовши 30-річний шлях незалежності, моя країна все ще не досягла реальної демократії. Наскільки довгою виявиться дорога до цієї мети, залежить перш за все від українського народу. Але й від наших західних партнерів також.

Ганна Герман,

голова наглядової ради Фонду захисту свободи слова

Київ

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках PNK.TV

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.