Чи буде Polexit. Чому виник конфлікт між ЄС і Польщею і як він може позначитися на Україні

Топ-новина
Топ-новина
Фото з відкритих джерел

Поляки побоюються, що рішення трибуналу може обернутися виходом країни з Євросоюзу

Конституційний суд Польщі ухвалив рішення, яке віддаляє країну від ідеології Євросоюзу у бік власної незалежності. Рішення суду опозиційні сили сприйняли за крок до виходу з ЄС і закликали громадян до активних дій. У результаті сотні тисяч поляків вийшли на вулиці з протестами, а в Євросоюзі пообіцяли негайно відреагувати на ситуацію в країні. 

"Перший Незалежний" з'ясував, чи загрожує Польщі Polexit і чи може конфлікт між Брюсселем і Варшавою позначитися на Україні. 

Що сталося

Конституційний суд Польщі, який називають Трибуналом, 7 жовтня вирішив, що законодавство Європейського Союзу не може бути вищим за внутрішнє законодавство країни. 

Судді також оголосили, що низка законів і деякі судові постанови ЄС суперечать основному закону Польщі. При цьому членство країни в Євросоюзі не дає органам ЄС верховенства в судовій сфері і не означає передачу Польщею свого суверенітету ЄС. Судді постановили, що жодна державна інстанція Польщі не погодиться на обмеження своїх повноважень зовнішньою силою.

Згідно з рішенням Трибуналу, вищим законом Польщі є Конституція, а будь-які міжнародні угоди і договори підпорядковуються їй. 

Вже наступного дня колишній прем'єр-міністр Польщі, екс-глава Євроради і лідер опозиційної партії "Громадянська коаліція" Дональд Туск закликав співвітчизників вийти на вулиці на знак протесту проти рішення Конституційного суду країни. Туск звинуватив правлячу партію "Право і справедливість" у бажанні вивести Польщу з ЄС.

Акція протесту "Залишаємося в ЄС" 

Фото з відкритих джерел

Акції "Залишаємося в ЄС" пройшли 9-10 жовтня в більшості великих міст Польщі. Тільки у Варшаві 10 жовтня на вулиці вийшло близько 100 тисяч осіб. Поляки в столиці на Замковій площі скандували "Ми залишаємося!" і "Ми - Європа!". Протести також пройшли в Гданську, Познані, Щецині, Кракові та інших містах.

Реакція Євросоюзу

Європейська комісія (ЄК) висловила незгоду з рішенням Трибуналу і пообіцяла вжити відповідних заходів. 

"Комісія відстоює і знову підтверджує основні принципи правової системи Союзу, а саме - верховенство права ЄС над національним правом, у тому числі над конституційними нормами", - йдеться у заяві. 

У ЄК нагадали, що рішення Європейського суду обов'язкові для влади всіх держав-членів ЄС, і ніяких винятків бути не може.

Як пише Associated Press, Європейський Союз не вважає Конституційний трибунал Польщі легітимним. Причиною цього є вплив на орган правлячої партії Польщі "Право і справедливість". 

Урсула фон дер Ляйен Фото з відкритих джерел

Голова ЄК Урсула фон дер Ляйен попередила, що Європейська комісія може оскаржити рішення Конституційного суду Польщі. Крім того, Євросоюз може задіяти умовний механізм фінансування та інші фінансові механізми або ж статтю 7 Договору про ЄС. Остання передбачає констатацію загрози порушення однією з держав-членів спільних цінностей Євросоюзу. Через це може бути прийнято рішення про призупинення певних прав цієї держави.

Більш рішуче налаштовані депутати Європарламенту. Вони пропонують використовувати так званий механізм встановлення умов верховенства закону. Він передбачає право Єврокомісії скорочувати видачу коштів із загального бюджету країнам, де існує загроза нецільового використання грошей через порушення верховенства права.

Не перший опір ЄС

Ідеологічні шляхи Брюсселя і Варшави почали розходитися ще в 2015 році після зміни влади в Польщі. На зміну лібералам з партії "Громадянська платформа" прийшли консерватори з партії "Право і справедливість", яких деякі ЗМІ називають націоналістичними. Вже через два роки останні почали реформувати судову систему країни, пояснивши це її неефективністю. 

Відтоді Польща неодноразово показувала свою непокору прийнятим у ЄС правилам. Один із прикладів - створення вільних від ідеології ЛГБТ зон. У ряді міст місцева влада намагалася заборонити будь-яку пропаганду цього руху.

Акція ЛГБТ-активістів у Польщі Фото з відкритих джерел

Акція була розпочата в 2019-2020 роках і охопила п'ять воєводств та приблизно 100 міст і районів. Але у вересні 2021 року задум провалився і чотири з п'яти воєводств скасували такі зони. Причиною цього стали погрози Єврокомісії припинити фінансування в рамках програми регіонального розвитку REACT-EU на суму 126 мільйонів євро на рік. Міністр юстиції Збігнєв Зебро назвав такі дії "шантажем" з боку Євросоюзу. 

Чи можливий Polexit 

Деякі противники нинішнього уряду побоюються, що рішення Трибуналу може обернутися виходом Польщі з Євросоюзу. Цьому процесу вже дали назву Polexit за аналогією з британським Brexit. 

Але прем'єр-міністр Польщі Матеуш Моравецький відкинув таку можливість і назвав заяви противників абсурдними. "Ми ж не обговорюємо, чи існує Лохнеське чудовисько. Точно так само не має сенсу і якийсь полексіт", - заявив він у Сеймі 14 жовтня. 

Прем'єр-міністр Польщі Матеуш Моравецький Фото з відкритих джерел

Такої ж думки дотримується і голова партії "Право і справедливість", віце-прем'єр Ярослав Качинський. "Ми однозначно бачимо майбутнє Польщі в Європейському Союзі. (...Однак, - ред.) у Союзі порушується правило рівноправності держав. Спостерігається також тенденція інструменталізувати ЄС найбільш сильними його членами, зокрема - Німеччиною. Саме цьому ми повинні протистояти", - заявив Качинський в інтерв'ю РАР.

Втрачати Польщу не хочуть і в ЄС. Єврокомісар з питань юстиції Дідьє Рейндер заявив, що про Polexit стверджувати рано, зараз ідеться лише про юридичну суперечку. 

Голова Єврокомісії Урсула фон дер Ляйен пообіцяла використовувати всі доступні їй інструменти, щоб утримати верховенство законів ЄС у Польщі.

Експерт з міжнародної політики, аналітик Ілія Куса вважає, що Польща добровільно не вийде з Євросоюзу, бо вона є головним одержувачем грошей з бюджету ЄС. Наприклад, в 2020 році країна отримала 20 млрд євро, а віддала 5,6 млрд. 

"Польщі вигідно бути в Євросоюзі, оскільки він підтримує її фінансову та економічну стабільність, а ЄС вигідна Польща, оскільки на ці гроші вона закуповує європейські товари і є важливою частиною західного альянсу на східному фланзі Європи", - пояснив Ілія Куса в коментарі pnk.tv

Зазначимо, більшість поляків позитивно сприймають Європейський Союз. Згідно з опитуванням Kantar, проведеним на початку жовтня на замовлення телеканалу TVN, 65% респондентів оцінює членство Польщі в Союзі як "безумовно добре" і ще 25% — "швидше добре". Лише 6% опитаних поляків негативно ставляться до членства в Євросоюзі. 

Вплив на Україну

У питанні впливу відносин Польщі з ЄС на Україну думки експертів розділилися. Політичний оглядач Віталій Портников вважає, що для Києва ця ситуація пов'язана з серйозними втратами. Вони стосуються членства України в ЄС. 

Польща - одна з небагатьох країн, яка підтримує цю ідею. Її навіть прозвали адвокатом України в ЄС. Однак після конфлікту з Євросоюзом політична вага Варшави може істотно знизитися. 

Новини за темою: Угоду про "відкрите небо" з ЄС підписано: Які перспективи має Україна від спільного авіапростору з Європою

“У цій явно кризовій ситуації глава Єврокомісії Урсула фон дер Ляйен і голова Європейської Ради Шарль Мішель приїдуть до Києва для участі в саміті Україна — ЄС. Від саміту в Офісі президента очікують закріплення в підсумковій декларації європейської перспективи України. Україна може насамперед розраховувати на підтримку своїх сусідів. Серед цих країн Польща - найбільша держава. І вона має чималий вплив... Але з того моменту, коли Варшава опинилася в стані постійного конфлікту з Європейським Союзом, її позиції в цьому об'єднанні значно ослабли. Сьогодні польських керівників слухають - але до них не прислухаються", - написав Віталій Портников інтернет-виданню "Радіо Свобода". 

У питанні впливу відносин Польщі з ЄС на Україну думки експертів розділилися Фото з відкритих джерел

Але аналітик Ілія Куса впевнений, що відносини між Євросоюзом і Польщею не можуть вплинути на Україну. Експерт в коментарі pnk.tv підкреслив, що Україна не є членом Євросоюзу і навряд чи стане ним у найближчі роки. Та конфлікт між центрально-східноєвропейськими країнами і Брюсселем може змусити країну задуматися, яким буде її майбутнє в ЄС і чи буде воно влаштовувати українців. 

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках PNK.TV

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.